08.09.2020 Czy agresja może być objawem depresji?
Depresja agitowana objawia się uczuciem niepokoju i rozgniewaniem. Osoby jej doświadczające zazwyczaj nie są senne ani zmęczone, przeciwnie – ta odmiana depresji wiąże się z pobudzeniem, frustracją i łatwym wpadaniem w irytację. Cierpiący na depresję agitowaną mogą również doświadczać trudności ze spokojnym siedzeniem i koncentracją. Gadatliwość, impulsywność, szuranie nogami. To wszystko ciężko wpisać w stereotypowy obraz zaburzeń depresyjnych. Przyczyny depresji agitowanej są różne – od genetycznych po środowiskowe.
07.08.2020 Wsparcie dla Rodziców osób LGBTQ
Czasem domyślaliśmy się, innym razem długo wypieraliśmy poszczególne oznaki, by nie dopuścić do siebie tej myśli. Bez względu na to, jak funkcjonowaliśmy wcześniej, to być może właśnie teraz usłyszeliśmy, że nasze dziecko mówi nam o swojej orientacji seksualnej. W dużym skrócie o tym, że identyfikuje się ze społecznością LGBTQ. A my dalej jesteśmy jego rodzicami i myślimy, jak powinniśmy sobie z tym poradzić.
12.07.2020 Koncepcja resilience - powrót do równowagi po kryzysie
Termin resilience pochodzi z fizyki i oznacza wysoką sprężystość i elastyczność materiału odpornego na odkształcenia. Podobnie rozumiemy go w psychologii – to procesy i mechanizmy sprzyjające adaptacyjnemu funkcjonowaniu, które ma każda osoba, a także rodzina.
08.07.2020 PTSD - stres pourazowy i doświadczenie traumy
Trudności w zasypianiu, koszmary senne, trudności z koncentracją, rozdrażnienie, nieradzenie sobie z wybuchami gniewu. To tylko niektóre objawy stresu pourazowego. Czujemy się ciągle napięci, wyczerpani, tracimy zainteresowania i nie wyobrażamy sobie przyszłości. Pytamy siebie i świat „dlaczego ja?", „dlaczego nic nie mogłam/mogłem wtedy zrobić?".
12.05.2020 Masz dużo stresu w życiu? A może to nie stres, tylko lęk?
Jednymi z najczęstszych objawów leków, odczuwanymi fizycznie, jest szybsze bicie serca, napięcie mięśni, podwyższone tętno, ból głowy, zawroty głowy oraz wiele innych. Ale to nic w porównaniu z ciągłym poczuciem psychicznego napięcia. Jakby zaraz miało coś się wydarzyć, czego nikt nie przewidział. Sprawdzanie, kontrolowanie wymaga coraz większej uwagi. Męczy. Czasami zmęczenie jest już od samego rana, bo sen był niespokojny, przepełniony lękiem i koszmarami. Rano pobudka nie oznacza nowej szansy, tylko powrót do starych obowiązków i wymagań. Czasem z pozoru najłatwiejsze przeszkody mogą wydawać się nie do przeskoczenia. A to tylko mały wycinek ogromnych konsekwencji lęku w naszej psychice.
06.05.2020 Umawianie wizyt on-line
Terapia on-line może być bardzo wygodną i skuteczną formą pomocy. Oto kilka wskazówek, jak możesz się do niej przygotować. Ważne żeby zadbać o swój komfort. Wybierz możliwie ciche miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał, a także będziesz mieć pewność, że nasza rozmowa nie będzie przez nikogo słyszana. Przygotuj sobie szklankę wody i umówi się ze sobą, że jest to czas dla Ciebie. Pamiętaj, żeby wyłączyć różne powiadomienia w komputerze lub telefonie. Pomoże to skupić się na tym, co dzieje się w trakcie sesji bez rozpraszających komunikatów, które tak lubią wyskakiwać na naszych monitorach.
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|