Jak mówi powiedzenie, upadamy po to, by się podnosić. Wielokrotnie szukamy przyczyn niepowodzeń, staramy się wyjaśniać, skąd biorą się nasze trudności osobiste i relacyjne. Koncepcja prężności (ang. resilience) skupia się jednak nie na tym. Zajmuje się poszukiwaniem tego, co każdy i każda z nas ma w sobie, że jesteśmy w stanie przezwyciężać trudności i wracać do równowagi psychicznej nawet po największym kryzysie. W ostatnich latach rozwija się szczególnie intensywnie także w odniesieniu do rodzin.
Termin resilience pochodzi z fizyki i oznacza wysoką sprężystość i elastyczność materiału odpornego na odkształcenia. Podobnie rozumiemy go w psychologii – to procesy i mechanizmy sprzyjające adaptacyjnemu funkcjonowaniu, które ma każda osoba, a także rodzina.
Widzimy, że niektóre rodziny i ich członkowie, pomimo doświadczenia wielu sytuacji kryzysowych, takich jak np. utrata pracy i stabilności finansowej, śmierć jednego z jej członków, uzależnienia, choroby psychiczne, radzą sobie z przeciwnościami losu. Są one w stanie konstruktywnie radzić sobie nawet z długotrwałym obciążeniem. Jak one to robią?
Forma Walsh odkryła, że kluczem do wypracowania prężności rodzinnej są trzy obszary:
Wszystkie te elementy są możliwe do wypracowania. Każda rodzina ma swój potencjał i zasoby. Ponieważ prężność jest sztuką dostosowywania się do zmieniającej rzeczywistości, nie ma jednego przepisu na dobrze radzącą sobie rodzinę. Każdy z nas, w zależności od wieku, doświadczenia życiowego i etapu rozwoju rodziny, funkcjonuje w innych rolach. Ważne jednak, by wiedzieć, że każdy z nas, i każda nasza rodzina, niezależnie od tego, czego doświadcza, ma w sobie potencjał do radzenia sobie. Warto zgłosić się do specjalisty, by ten potencjał odkryć.
W naszym gabinecie wykorzystujemy skandynawską metodę Kids' Skills. Dzięki niej dzieci, z którymi pracujemy, uczą się realizować swoje cele, rozwijając swoje poczucie skuteczności, mocne strony i pewność siebie. Widzimy, że dzięki zaangażowaniu w proces zmiany całej rodziny, można szybko osiągać zamierzone cele. Skupiamy się na wypracowaniu tego, co działa i poszukiwaniu zasobów każdego z członków rodziny do osiągnięcia celu. Dzieci i ich rodzice uczą się widzieć problem jako możliwość nauki nowych umiejętności. Efekty wspólnej pracy cieszą wszystkich i zwiększają potencjał do radzenia sobie w przyszłości.
powrót
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|