Wakacje to często czas beztroski, spokoju od szkoły i obowiązków. Dlatego też powrót do szarej codzienności okazuje się nieraz szokiem. Nie tylko dla Twojego dziecka, ale też dla Ciebie. A kiedy na dodatek okazuje się, że Twoje dziecko zaczyna mieć w szkole problemy, powrót z wakacji może okazać się prawdziwą zmorą... Jak pomóc sobie i dziecku? Jak nie pozwolić sobie wpaść w spiralę stresu?
Ciągłe telefony ze szkoły, uwagi w dzienniczku, słabe oceny... a miało być tak pięknie. Przecież Twoje dziecko wróciło z wakacji opalone, wypoczęte i pełne energii. Jednak pamiętaj – po długich wakacjach konieczność wytrzymania długich godzin w ławce, w skupieniu i stresie, jest dla Twojego dziecka szokiem. Nawet jeśli nie jest to już jego pierwszy rok w szkole.
Emocje mnie przerastają, mamo
Dzieci wrzucone w dużą grupę rówieśniczą, obciążone oczekiwaniami ze strony rodziców oraz nauczycieli często nie radzą sobie z emocjami. A właściwie lepiej powiedzieć – radzą na swój sposób. Każde zachowanie dziecka, szczególnie takie, które niepokoi, jest dla nas informacją o tym, co dzieje się z dzieckiem. Być może wybuchy agresji albo płaczu, które utrudniają naukę i funkcjonowanie w klasie świadczą o tym, że dziecku jest trudno.
Środowisko, w którym trudniej zaspokoić potrzeby
Często dzieje się tak, że dziecko w szkole zachowuje się zupełnie inaczej niż w domu. Trudno nam uwierzyć, że to, o czym mówi wychowawczyni, zrobił rzeczywiście nasz syn czy córka. Przecież w domu jest zawsze taki spokojny! Pamiętajmy jednak, że w domu zachowuje się inaczej, ponieważ jego potrzeby są zaspokojone. A problematyczne zachowanie w szkole może świadczyć o tym, że nasze dziecko komunikuje nam swoją potrzebę. Jaką? To już zadanie dla rodziców, nauczycieli, a czasem także psychologów. Ponieważ nazwanie swoich potrzeb i emocji to niezwykle trudne zadanie także dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci!
Lampka kontrolna
Brak koncentracji, lęk, płacz to tylko niektóre sygnały świadczące o tym, by ze szczególną troską przyjrzeć się naszemu małemu uczniowi. Często słyszymy – on robi nam to na złość. Dlaczego on/ona mi to robi? Chce zwrócić na siebie uwagę. Myśląc w ten sposób wychodzimy z roli opiekuna i zaczynamy myśleć o naszym dziecku w kategoriach oceniających. Pamiętajmy, że nasze dziecko oceniania ma już dużo w szkole – i jak widać nie służy mu to. Dlatego warto jest spróbować czegoś innego – podejścia z empatią, pamiętając o tym, że dziecko ma prawo do swoich potrzeb i do popełniania błędów. A zadaniem rodziców nie jest karanie, lecz dojrzałe poszukanie rozwiązań potrzebnych dziecku i nam samym.
Rodzicu, nie zapominaj o sobie
Często w sytuacji pojawiających się problemów w szkole zaczynamy dużo myśleć o dziecku, nauczycielach, porównywać z rówieśnikami. Zapominamy wtedy o sobie. Bywamy też wobec siebie bardzo krytyczni – nie radzę sobie z wychowaniem, jestem złym rodzicem... to nie pomaga. A to my- rodzice powinniśmy zadbać o siebie w pierwszej kolejności. Tak jak w samolocie, kiedy w sytuacji zagrożenia rodzic najpierw zakłada maskę tlenową sobie, a potem dziecku, tak samo w przypadku trudnych emocji. Jeśli nie zaopiekujemy się swoimi emocjami, nie damy rady przyjąć na siebie trudnych emocji dziecka. Często ulgę niesie uczestnictwo w warsztatach dla rodziców. Poza praktycznymi rozwiązaniami i przestrzenią, by porozmawiać o sobie i swoich dzieciach, rodzice nawiązują też relacje z innymi opiekunami, którzy znajdują się w podobnej sytuacji – także zmagają się z ciągłym napięciem i poczuciem bezradności związanym z pójściem ich dzieci do szkoły. Dzięki takiemu wsparciu udaje im się pokonać problemy.
Na warsztaty dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz nastoletnim, prowadzone według skandynawskiej metody Kids'Skills możesz zapisać się dzwoniąc do nas pod numer 603448888 lub wysyłając wiadomość terapeuci@talkandsolve.pl. Więcej o Akademii Rodzica Talk&Solve znajdziesz TU.
Dzięki warsztatowi:
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|