Co kupić dziecku w prezencie? To częste pytanie, które rodzice zadają sobie przed świętami. Wielu z nas, z większymi lub mniejszymi wątpliwościami, decyduje się wtedy na zakup smartfona lub innego urządzenia. A teraz, być może, nasze dziecko już ma swój upragniony gadżet. Tymczasem my mamy też nowe zmartwienie. Czy to nie za długo przed ekranem? Czy to już nie uzależnienie?
Często dzieci bardzo chcą dostać telefon, tablet, grę lub inny gadżet... A my chcemy, by nasze dziecko cieszyło się z prezentu. Jednak jako rodzicom, zależy nam też na tym, by nasze dzieci prawidłowo się rozwijały. Co więc, dając w prezencie smartfona, możemy dać naszemu dziecku dodatkowo? Umiejętność korzystania z niego.
Cyfrowy świat
Nikt nie wyobraża sobie współczesnego świata bez nowoczesnych technologii. To będzie także, a najprawdopodobniej w jeszcze większym stopniu, świat naszych dzieci. Nie uciekniemy od tego, chociaż wielu rodziców przyznaje, że chciałoby je od tego uchronić. Jednak to nie o ochronę często chodzi, a o to, by wykorzystywały one nieograniczony dostęp do informacji i rozrywki w najbardziej użyteczny dla siebie sposób. Jak jednak sprawić, by korzystanie przez dziecko ze smartfona czy innych urządzeń elektronicznych stało się także dla niego cenną lekcją, którą wykorzysta w swoim dalszym życiu? I być może będzie w tym lepsze niż my, rodzice?
Dziecko nauczycielem
My, dorośli, pamiętamy o tym, że naszą rolą jest, by uczyć dzieci. Zapominamy nieraz wtedy, że nasze dzieci uwielbiają być ekspertami i uczyć nas. I wtedy same najszybciej się uczą i przyswajają! Dlatego inspirując się skandynawską metodą Kids' Skills, proponujemy, by wspólnie z naszym dzieckiem nauczyć się odkładać smartofna lub inny gadżet. Bo umiejętność odkładania, odraczania i monitorowania czasu przeznaczanego na zabawę jest kluczowa w tym, by nauczyć się kontroli nad korzystaniem z przyjemności.
Zróbmy to razem
Poćwicz z dzieckiem odkładanie na bok fascynującej gry, wciągającego filmu czy podcastu. Na przykład na budzik skończcie razem patrzenie w telefon i odłóżcie je. Często świetnie działa zasada „10 minut dziennie przeglądam youtube" – wtedy to Twoje dziecko może być ekspertem od używania danego urządzenia. Ważne, byście robili to razem, ponieważ jeśli nasze dziecko zobaczy, że sami przesiadujemy godzinami przy smartfonie, a jemu zakazujemy, straci motywację. Bo po co, skoro rodzice sami tak robią?
I tak jesteśmy ważniejsi niż gadżet
Pamiętajmy też, że żaden gadżet nie zastąpi obecności, wsparcia, akceptacji i miłości rodziców. Dając to wszystko naszym dzieciom, zmniejszamy prawdopodobieństwo, że gry, filmy, gadżety, czy używki staną się dla nich wciągające.
Czy to uzależnienie?
Często też słyszymy obawy rodziców, czy to nie uzależnienie. Rzeczywiście istnieją uzależnienia behawioralne, i wśród nich możemy wyróżnić te od Internetu, smartfonów, gier itd. Być może za takim pytaniem stoi też obawa naszych Klientów, czy to już ten moment, by stwierdzić, że jest problem. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze, by już od początku kontaktu naszego dziecka z nową zabawką, uczyć je świadomego używania go. W ten sposób zapobiegniemy rozwojowi potencjalnego uzależnienia, a także wyposażymy nasze dziecko w umiejętność, która zgeneralizowana na inne aktywności, będzie mu służyła całe życie.
Warsztaty Kids' Skills
Po więcej inspiracji i praktycznych porad, jak wdrożyć świadome używanie nowych gadżetów zapraszamy na warsztaty dla rodziców z metody Kids' Skills – Akademia Rodzica Talk&Solve.
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|