„Mamo, Tato. Jestem homoseksualny/biseksualny... czuję, że urodziłam się w złym ciele." Jeśli jesteś rodzicem, to taka sytuacja może Cię spotkać. Być może już spotkała, a kiedy to usłyszałeś/aś, spadło na Ciebie jak grom z jasnego nieba. Jak zareagować? Co o tym myśleć? Co powiedzą inni? Jak poradzi sobie w życiu? Takie pytania pojawiają się natychmiast, podobnie jak silne emocje, które w tej sytuacji są całkowicie naturalne.
Czasem domyślaliśmy się, innym razem długo wypieraliśmy poszczególne oznaki, by nie dopuścić do siebie tej myśli. Bez względu na to, jak funkcjonowaliśmy wcześniej, to być może właśnie teraz usłyszeliśmy, że nasze dziecko mówi nam o swojej orientacji seksualnej. W dużym skrócie o tym, że identyfikuje się ze społecznością LGBTQ. A my dalej jesteśmy jego rodzicami i myślimy, jak powinniśmy sobie z tym poradzić.
O co tutaj chodzi?
Skrót LGBTQ to skrót od słów: lesbian, gay, bisexual, transsexual, queer. Co to oznacza? Pierwsze trzy odnoszą się do orientacji homoseksualnej (pociąg romantyczny/seksualny lub/i zachowania seksualne do osób tej samej płci), słowo transsexual mówi o orientacji biseksualnej (czyli pociąg romantyczny/seksualny lub/i zachowanie seksualne do obydwu płci). Literka T oznacza transpłciowość, czyli wszystkie osoby, których tożsamość płciowa i ekspresja płciowa są niezgodne z płcią przypisaną im w momencie urodzenia. „Q" oznacza określenie queer, czyli osoby, które nie zostały uwzględnione we wcześniejszych grupach, a których tożsamość seksualność jest w mniejszości społecznej.
Coming out
Przede wszystkim powinniśmy wytłumaczyć jeszcze jeden termin - coming out - czyli tzw. wyjście z szafy. Co to oznacza? To akt ujawnienia swojej tożsamości seksualności, czyli przyznania się do swojej orientacji lub przynależności do innej płci. Wypowiedzenie na głos rodzicom, społeczeństwu tego, co być może dojrzewało w naszym dziecku od dawna, wiązało się z niepewnością, wstydem, strachem przed reakcją środowiska. Być może kiedyś o tym słyszałeś, być może ktoś z twoich znajomych też miał dziecko, które przyznało się do odmienności, a być może nic jeszcze o tym nie wiesz.
Burza emocji... być może ją masz
Jedyne, co jest pewne, to to, że bez względu na czas, formę i miejsce coming outu Twojego dziecka, możesz czuć różne emocje. Być może czujesz złość, bo trudno Ci się z tym pogodzić. Być może jesteś pełna/y nadziei, że to mu/jej przejdzie. Być może wielu rzeczy nie rozumiesz i czujesz dezorientację, bezradność, niepewność. A być może trudno Ci się z nimi pogodzić. Być może przepełnia Cię smutek. A być może nie wiesz, jak wesprzeć Twoje dziecko. Każda emocja jest dobra, bo o czymś opowiada. O Twoich trudnościach w tym całym procesie. I to też jest ważne, bo Ty też jesteś Drogi Rodzicu ważny.
A po burzy przychodzi spokój
Dotarcie do momentu akceptacji to czasem proces, który przemierza przez wiele stanów emocjonalnych, które mają nam umożliwić przystosowanie się do sytuacji. Składowymi są różne emocje - od złości, smutku po wstyd, poczucie winy, aż po pogodzenie się, akceptację. Czasami trudno te emocje zrozumieć, czasami próbujemy je wyprzeć czy zapomnieć. Ale im lepiej jesteśmy w stanie zrozumieć siebie i emocje, przez które przechodzimy, tym łatwiej jest nam zbudować pomost porozumienia pomiędzy nami a naszym dzieckiem.
Przecież nie jestem sam/a!
Aby lepiej zrozumieć, czasem potrzeba długiej drogi i wielu perspektyw. Czasami potrzeba innych ludzi, aby zobaczyć, że nie jest się samemu. Izolacja i poczucie wstydu może tylko zwiększać odczuwane emocje. Czasami do Twojego Rodzicu coming outu – czyli przyznania się do bycia rodzicem dziecka LGBTQ w swojej społeczności - potrzeba świadomości, że są z nami inni. Tacy ludzie, którzy nas rozumieją.
Profesjonalna pomoc
Z tych potrzeb oraz trudności powstał pomysł na konsultacje dla rodziców osób LGBTQ. Jesteśmy po to, aby Was zrozumieć, dać Wam siłę, przejść przez proces akceptacji. By zarówno Wy, jak i Wasze dzieci czuły się komfortowo. Aby było to łatwiejsze niż było dotychczas.
Zapraszamy każdą Mamę i każdego Tatę do kontaktu z nami. Jeśli czujesz, że chcesz porozmawiać o tym, co dla Ciebie trudne i wiąże się z orientacją seksualną Twojego dziecka, a także reakcjami społecznymi wobec niej – służymy pomocą. Wszystkie te trudne emocje, które przeżywa Twoje dziecko, możesz czuć także Ty. W pewnym sensie, to także Twój „coming out". Prowadzimy sesje on-line, dlatego odległość od Warszawy nie jest barierą. Oferujemy także konsultacje indywidualne „na żywo" w gabinecie, zachowując wszelkie zasady sanitarno-epidemiologiczne. Zdecyduj, która forma kontaktu jest dla Ciebie dogodniejsza i umów się z nami.
Konsultacje dla rodziców osób LGBTQ prowadzi Zuzanna Podkowicz – psycholog, terapeutka TSR, edukatorka seksualna. W swojej pracy terapeutycznej pracuje z osobami LGBTQ oraz z ich bliskimi. Uważa, że niezwykle ważną rolę odgrywa wsparcie najbliższych w procesie „coming out". Prowadzi terapię indywidualną, partnerską oraz grupową. Współpracuje z młodzieżą i osobami dorosłymi.
Umów wizytę mailowo: terapeuci@talkandsolve.pl lub telefonicznie 603 44 88 88
powrót
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|