Skontaktuj się z nami

+48 668 106 068

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

Terapia rodzin w Talk&Solve

Rodzina jest jak system naczyń połączonych. Jakakolwiek zmiana u jednego członka rodziny jest odczuwalna u pozostałych. Uzmysłowienie sobie tego bywa momentem kluczowym dla wyboru terapii rodzinnej, która w wielu przypadkach jest skuteczniejsza od terapii indywidualnej. Terapia rodzin to bardzo wyjątkowy moment, kiedy uczymy się kim jesteśmy i jak wyglądamy na tle naszej rodziny. Dzięki niej możliwa jest poprawa funkcjonowania wszystkich członków rodziny.

rodzina leży razem na podłodze w czerwonych bluzach

 

Czym jest terapia rodzinna?

Terapia rodzinna, to terapia, w której klientem jest cała rodzina podstawowa - odbywa się z udziałem rodziców (lub opiekunów) i dzieci. W tej terapii każdego członka rodziny traktuje się jako element systemu związków. Terapeuta pracuje z członkami rodziny, pomagając im uświadomić sobie, co stwarza problem dla jednego lub więcej niż jednego z nich. Podobnie jak w terapii par, terapia rodzin pomaga w odnalezieniu wspólnego języka, pogłębieniu wzajemnego zrozumienia i nauce wyrażania swoich potrzeb w sposób zrozumiały, adekwatny i przynoszący najwięcej dobrego. Terapia rodzinna może zmniejszyć napięcia w rodzinie i poprawić funkcjonowanie poszczególnych jej członków.

 

Kiedy warto zdecydować się na terapię rodzinną?

 

Terapia rodzinna zalecana jest w przypadkach, kiedy relacje między domownikami są w jakiś sposób zaburzone. W sytuacji, gdy często dochodzi do kłótni, konfliktów, a członkom rodziny brakuje poczucia więzi rodzinnej, bliskości, wsparcia czy zrozumienia, warto pomyśleć o udaniu się z całą rodziną do specjalisty. Najczęściej rodziny zgłaszają się na terapię, kiedy jeden z członków przejawia problemy natury osobowościowej lub emocjonalnej (np. nastoletni bunt, zaburzenia osobowości, nastroju czy uzależnienie od alkoholu), które powodują cierpienie u pozostałych członków rodziny. Innym, dosyć częsty powodem wyboru terapii rodzinnej, jest przypadek, kiedy napięta sytuacja między rodzicami źle odbija się na dzieciach, co tworzy w domu trudną atmosferę. Może się także zdarzyć, że członkowie rodziny przejawiają trudności we wzajemnej komunikacji, co skutkuje osłabieniem więzi. Rodziny także decydują się na wspólną terapię, kiedy razem przechodzą przez poważny kryzys, jak np. śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców czy konieczność nagłej zmiany otoczenia. We wszystkich powyższych przypadkach terapia rodzinna pozwala na wspólne przepracowanie problemu, które często okazuje się bardziej skuteczne, niż przy terapii indywidualnej.

 

Jakie są zalety terapii rodzinnej?

 

Terapia rodzinna cieszy się dużą popularnością i ma wielu zwolenników wśród specjalistów od zdrowia psychicznego, głównie ze względu na jej skuteczność. Kiedy problem dotyczy całej rodziny, terapia indywidualna jest tyko częściowym rozwiązaniem. W takich przypadkach dopiero terapia rodzinna daje możliwość holistycznego rozwiązania problemu. Najważniejszą zaletą terapii rodzinnej jest polepszenie komunikacji między jej członkami. Ponadto, jak dowodzą badania, terapia rodzinna redukuje konflikty i poprawia zdolność panowania nad gniewem. Co więcej, uczestnicy terapii rodzinnej mogą lepiej zrozumieć granice, wzorce i dynamikę rodziny. Dzięki temu, uczą się dostrzegać potrzeby swoich bliskich, co skutkuje większą empatią. Terapia rodzinna pozwala także poprawić zdolność rozwiązywania problemów, co w przyszłości może zapobiegać pojawieniu się kolejnych konfliktów.

 

Jak przebiega terapia rodzinna w nurcie TSR?

 

Terapia rodzinna w nurcie TSR skupia się przede wszystkim na stworzeniu rozwiązań postrzeganego problemu. Jej głównym zadaniem jest wypracowanie sposobu komunikacji, który będzie służył rodzinie i satysfakcjonował jej uczestników. Na pierwsze spotkanie warto zarezerwować sobie min. 1,5 godziny, a najlepiej także dodatkowy czas po spotkaniu, który można wykorzystać na ochłonięcie i chwilę refleksji. Podczas pierwszego spotkania terapeuta pragnie poznać wszystkich członków rodziny i dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Ważne są także oczekiwania każdego uczestnika co do skutków terapii. Terapia rodzinna jest rozmową, podczas której psycholog chce nawiązać kontakt ze wszystkimi uczestnikami spotkania. To bardzo ważne, żeby wziąć pod uwagę punkt widzenia wszystkich członków rodziny. Pozwala to spojrzeć na problem z szerszej perspektywy i umożliwia znalezienie jak najbardziej optymalnych rozwiązań. Całkowity czas trwania terapii jest zależny od wielu czynników, gdyż jest to proces niezwykle dynamiczny. Najczęściej jednak terapia rodzinna w nurcie TSR obejmuje kilka spotkań.

 

Rodzina jako podstawowa komórka społeczna pozwala nam zaspokoić potrzebę bezpieczeństwa, przynależności i miłości. Jeśli pojawia się problem, który zaburza funkcjonowanie rodziny, powinniśmy jak najszybciej postarać się go rozwiązać, tak, żeby nasze relacje z bliskimi nie ucierpiały. W takich przypadkach warto zgłosić się z całą rodziną do specjalisty, który pomoże przezwyciężyć trudności i przywrócić spokój i harmonię w relacji z bliskimi.

 

Umów wizytę

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Centrum Terapii Rodzin i Dzieci

Ul. Krasickiego 62
05-500 Nowa Iwiczna

 

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 668 106 068

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.