Skontaktuj się z nami

+48 668 106 068

Napisz wiadomość

terapeuci@talkandsolve.pl

EN

Jak sobie poradzić ze stresem maturalnym?

Matura coraz bliżej. Jak sobie poradzić ze stresem?

Przygotowanie do matury jest bardzo trudnym czasem. Młodzi ludzie najczęściej mają przekonanie, że od tego egzaminu wszystko zależy. To prawda, że jest on ważny, ale nadmierna presja rzadko kiedy przekłada się na efekty. Często zdarza się, że stres wręcz paraliżuje maturzystów, najpierw utrudniając im naukę, a następnie przekładając się na gorszy wynik egzaminu. Są jednak pewne sposoby, które młodzi ludzi mogą zastosować w życiu codziennym, żeby pozbyć się nadmiernego stresu.

 

Nie bój się stresu, poznaj go bliżej!

Zgodnie z uniwersalną zasadą, że im lepiej coś znamy, tym mniej się tego boimy, warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest ten straszny stres. Według definicji Philipa Zimbardo, stres to zespół specyficznych i niespecyficznych reakcji organizmu na bodźce zakłócające jego równowagę lub przekraczające jego możliwości radzenia sobie. Ludzie, myśląc o stresie, w rzeczywistości zwykle dostrzegają dystres, czyli jego „złą" odmianę, która negatywnie wpływa na funkcjonowanie. Jednak stres nie zawsze jest zły. Jego pozytywna forma – eustres, mobilizuje nas do działania i sprawia, że mamy motywację w dążeniu do celu. Stres odczuwany na optymalnym poziomie jest reakcją adaptacyjną, konieczną do przetrwania. Dla przykładu, w sytuacji zagrożenia życia, uczucie stresu umożliwia nam podjęcie natychmiastowych działań – walki lub ucieczki. Zatem nie powinniśmy obawiać się stresu – jest on normalną rekcją, która w odpowiednim natężeniu, mobilizuje do działania. Problem zaczyna się, kiedy stres nas paraliżuje i pogarsza funkcjonowanie. W takim przypadku należy nauczyć się sobie z nim radzić.

 

Postaw na relaks!

Często stosowaną metodą w walce ze stresem są techniki relaksacyjne. Warto jednak podkreślić, że nie rozwiązują one problemu u źródła, a pozwalają jedynie zapanować nad owładającym uczuciem. Dla maturzysty dobrym sposobem na walkę ze stresem jest wprowadzenie podczas przygotowań do matury ulubionej aktywności fizycznej czy spacerów. Na wiele osób działa to uspokajająco, ponieważ ciało uczy się, że przyspieszone bicie serca to nie tylko wynik zagrożenia maturą, ale również efekt wysiłku fizycznego. Dobrze jest dostarczyć sobie taką wiedzę – zauważa Kamila Kalbarczyk, psycholog, terapeuta TSR. Dzięki temu, w sytuacji stresowej łatwiej jest powiedzieć sobie, że nic się nie dzieje, że to tylko mobilizacja, która może zaprowadzić nas do sukcesu.

 

Rozmawiaj!

W celu zapanowania nad stresem nie musimy podejmować wyjątkowych działań. Mogą nam również pomóc rzeczy, które robimy na co dzień. Spotkania z przyjaciółmi czy znajomymi - szczególnie z tymi osobami, które mają egzamin dojrzałości już za sobą, są świetnym sposobem na zmniejszenie przedmaturalnego napięcia. Stres jest reakcją na oczekiwania środowiska i pojawia się, kiedy uważamy, że nasze możliwości są niewystarczające do sprostania tym oczekiwaniom. Dlatego warto rozmawiać z kimś, kto ma maturę już za sobą. To pozwala zbudować wizję tego, co nas czeka, a także przekonanie, że w rzeczywistości jesteśmy w stanie sprostać zadaniom, jakie przed sobą postawiliśmy.

 

Zastanawiaj się!

Niezwykle skuteczną techniką relaksacyjną jest Mindfulness - szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę. To podejście pozwala w pełni świadomie dostrzec, zrozumieć i nazwać przeżywane emocje. To rodzaj medytacji, który umożliwia oduczenie się starych, automatycznych schematów funkcjonowania naszego umysłu. Przykładowo, kiedy pomyślimy o maturze, natychmiast możemy zacząć odczuwać stres i jego objawy fizjologiczne, tj. drżenie rąk, pocenie się. Mindfulness pozwala zauważyć ten proces i w porę zastąpić go bardziej funkcjonalną reakcją. Umiejętność obserwacji własnych myśli i nazywania emocji bardzo pomaga w utrzymaniu świeżego, otwartego umysłu, co może przyczynić się dodatkowo do poprawy efektów nauki.

 

Planuj!

Bardzo dobrym narzędziem, które pomaga zapanować nad stresem, są różnego rodzaju szczegółowe plany. Można samodzielnie przygotować sobie w domu plan na każdy tydzień i odhaczać to, co uda nam się zrobić. Kluczem jest rozsądne, realistyczne rozplanowanie materiału i trzymanie się harmonogramu. Nasi Klienci często mówią, że plan daje im dużo spokoju, bo dzięki temu, że widzą, że jest to tydzień na np. matematykę, już nie tracą czasu na zastanawianie się, co z tą biologią. Dobrze przygotowany plan pozwala także na śledzenie postępów, co dodatkowo motywuje do dalszej nauki. Maturzyści, którzy widzą, jak wiele zadań już odhaczyli, czują się pewniej, a w efekcie mniej się stresują i osiągają lepsze wyniki.

 

A jeśli to nie pomoże, zwróć się do specjalisty!

Jeśli jednak czujesz, że samemu nie możesz zaplanować nad stresem, udaj się do psychologa. Pomagamy maturzystom, studentom w tworzeniu wizji przyszłości bez lęku i stresu, a także układamy wspólnie plan na osiąganie celów, co działa niezwykle mobilizująco!

Skontaktuj się z nami, daj szansę Sobie pomóc

Terapeuci Talk&Solve 

Warszawa - Śródmieście:

Al. Armii Ludowej 7 m. 6
00-575 Warszawa

Centrum Terapii Rodzin i Dzieci

Ul. Krasickiego 62
05-500 Nowa Iwiczna

 

Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić 

Telefon:
+48 668 106 068

 

Therapy in English:

+48 668 106 068

 

e-mail:

terapeuci@talkandsolve.pl

 

 

© TALK&SOLVE- All Rights Reserved.