Co to jest mobbing?
Mobbingiem nazywamy długotrwałe, powtarzalne, systematyczne i uporczywe nękanie lub zastraszanie pracownika, zachowania poniżające lub ośmieszające konkretną osobę, które skutkują obniżoną samooceną dotyczącą własnej przydatności zawodowej, a także izolowanie lub wyeliminowanie pracownika z zespołu. Mobbingiem jest także ciągłe i uporczywe krytykowanie i kwestionowanie podejmowanych przez pracownika decyzji, zlecanie prac zupełnie bezsensownych lub szkodliwych dla zdrowia podwładnego oraz szereg innych zachowań, mających na celu poniżanie mobbingowanej osoby. Zjawisko to dotyka dużej ilości osób, pracujących zarówno w dużych korporacjach jak i w małych firmach. Warto jednak nadmienić, że mobbingiem nie jest pojedyncza złośliwość ze strony przełożonego czy współpracownika.
Przyczyny mobbingu
Przyczyn mobbingu może być bardzo wiele. Najczęściej jednak jest to bardzo duża konkurencja i rywalizacja wśród pracowników, poczucie zagrożenia własnej pozycji zawodowej, a także odmienność i inność pod określonym względem, na przykład poglądów i przekonań, religii, narodowości, wyglądu, kompleksy osoby zarządzającej, która poprzez nękanie i zastraszanie słabszego chce podbudować swoją samoocenę.
Jak radzić sobie z mobbingiem?
Gdy atmosfera w pracy zaczyna być nie do zniesienia nierzadko zastanawiamy się co zrobić. Mobbing w pracy ma bowiem dla nas bardzo dotkliwe skutki. Czujemy się fatalnie, mamy dość obraźliwych uwag szefa i jego skrzywionego spojrzenia. Najchętniej zaszylibyśmy się gdzieś głęboko pod ziemią, niestety trzeba znów iść do pracy. Co zrobić w takiej sytuacji?
1. Zacznij stawiać granicę.
Siedzenie cicho i udawanie, że wszystko jest w porządku na pewno nie pomoże. Może jedynie wzmocnić niewłaściwe zachowanie przełożonego lub współpracownika. Najlepszym wyjściem jest więc asertywne stawianie granic. Mów jasno i wyraźnie, że nie życzysz sobie niestosownych uwag i nie zgadzasz się na takie traktowanie. Pamiętaj, że to, że jesteś osobą podwładną , nie oznacza, że musisz przyjmować wszystkie uwagi szefa w milczeniu. Sprowadź rozmowę wyłącznie do służbowych i merytorycznych spraw i nie pozwalaj na to, aby złośliwość skierowana była bezpośrednio w twoją osobę. Jeśli to możliwe, rozmawiaj z osobą mobbingującą przy świadkach. Nie obawiaj się, że ktoś usłyszy waszą kłótnię. Wstydzić powinien się ten, kto zachowuje się w sposób niestosowny. Zaobserwuj, jak inni współpracownicy radzą sobie z docinkami szefa. Pracuj nad asertywnością. Spróbuj też odbijać piłeczkę lub obracać docinki w żart. Zwykle osoby, które mają „cięty język", nie padają ofiarą mobbingu.
2. Wzmocnij swoją samoocenę.
Osoby niepewne siebie, wstydliwe, nadmiernie zgodne i uległe często są łatwymi obiektami do rozładowywania nagromadzonych frustracji. Jeśli ktoś czuje respekt i szacunek do kogoś, z pewnością nie pozwoli sobie na niestosowne docinki. Zadbaj więc o swoje zdrowie psychiczne, dobre samopoczucie, wygląd i samoocenę. Wypisz na kartce wszystkie zalety, jakie posiadasz i powieś ją w widocznym miejscu, tak, aby codziennie przed pójściem do pracy przeczytać tą listę. Po skończeniu pracy spotkaj się z przyjaciółmi, zrób coś przyjemnego dla siebie, angażuj się w rzeczy, które uwielbiasz i sprawiają ci radość. Gdy będziesz pewna siebie łatwiej będzie ci odeprzeć atak ze strony osoby mobbingującej.
3. Powiedz szefowi, że masz zbyt dużo obowiązków i nie pozwalaj się wykorzystywać.
Jeśli szef obarcza cię zbyt dużą ilością nowych obowiązków i czujesz, że nie wyrabiasz się już z zadaniami, powiedz mu wprost, że nie dasz rady wszystkiego zrobić i potrzebujesz pomocy. Nie wyręczaj go w jego obowiązkach i nie zgadzaj się też na załatwianie jego prywatnych spraw, które wykraczają poza zakres twoich obowiązków. Pamiętaj, że nie musisz wykonywać wszystkich poleceń szefa i masz prawo odmówić. Zrób to łagodnie, stanowczo i asertywnie.
4. Skorzystaj z kodeksu pracy lub porady prawnika.
Aby podczas konfrontacji z przełożonym mieć twarde i słuszne argumenty, najlepiej zajrzeć do kodeksu pracy lub poradzić się prawnika. Dzięki temu dowiesz się, jak walczyć na drodze prawnej z mobbingiem i jakie konsekwencje czekają agresora. Pamiętaj, że istnieją różne instytucje, do których możesz zwrócić się po pomoc. Przykładem takiej instytucji jest Krajowe Stowarzyszenie Antymobbingowe.
5. Zwolnij się.
Jeśli osoba mobbingująca nie zamierza zmienić swojego zachowania a praca niszczy twoje zdrowie psychiczne lepiej z niej odejść. Pozwoli ci to na zachowanie dobrego samopoczucia.
Długotrwałe tkwienie w sytuacji mobbingu bardzo niszczy nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Osoby, które na co dzień doświadczają tego zjawiska, mogą nie znaleźć w sobie wystarczającej ilości siły i odwagi, aby samodzielnie przejść przez wyżej opisane punkty i poradzić sobie z mobbingiem. Dlatego często niezbędna okazuje się profesjonalna pomoc psychologiczna, a w trudniejszych sytuacjach także konsultacja psychiatryczna celem dobrania odpowiednich leków.
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|