Strach jest jedną z podstawowych emocji rozpoznawalnych w świecie wszystkich istot żywych. Ma biologiczne podstawy i bardzo istotne znaczenie. Służy nam w rozpoznaniu niebezpieczeństwa i podjęciu odpowiednich kroków ochronnych lub obronnych. Mobilizuje nasz organizm i wszystkie jego zasoby do ucieczki lub stawienia czoła niebezpieczeństwu.
Strach to zatem chwilowe emocje powstałe w reakcji na konkretny bodziec, jakim może być nagłe zapadnięcie ciemności, przerażający widok czy głośny huk powodujący nasze wzdrygnięcie. Co charakterystyczne po usunięciu danego bodźca, strach mija - emocje wracają do stanu wyjściowego. W odróżnieniu do strachu, lęk jest stanem długotrwałym, występującym czasami niezależnie od pojawienia się konkretnego bodźca.
Lęk może również przybrać formę przewlekłego stanu niepokoju, poczucia zagrożenia utrzymującego się bez względu na sytuację zewnętrzną. Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe dosyć łatwo rozpoznają przy tym reakcje swojego ciała, takie jak przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość, duszność, słabnięcie, itp.
Uporczywy stan lękowy ukierunkowany na konkretny bodziec (przedmiot, zjawisko, zwierzę, osobę) powoduje chęć jego unikania, a w przypadku zetknięcia się z nim - paraliżujący lęk, atak paniki, co może rozwinąć się w fobię. Fobię rozwijamy, uczymy się jej. Często możemy przypomnieć sobie konkretną sytuację, która dała jej początek. Bardzo powszechnym zaburzeniem lękowym jest fobia społeczna.
W terpii fobii ważne jest, aby równie skutecznie się jej oduczyć oraz wypracować szereg przydatnych zachowań, które pojawią się w miejscu dotychczasowego lęku.
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|