Czy da się podtrzymać żar, tak by się nie spalić? Jak sprawić, by praca nie stała się udręką bez szans na jakąkolwiek satysfakcję a wyzwania ciężarem nie do udźwignięcia? Czym jest wypalenie zawodowe? Zwykłym zmęczeniem pracą, czy czymś szerszym? I w ogóle jaki mamy na nie wpływ? Może tak to już jest, że kiedy się pracuje, w pewnym momencie nadejdzie wypalenie?
Kiedy jesteśmy narażeni na długotrwały stres związany z obowiązkami zawodowymi, pracujemy pod presją i doświadczamy napięcia związanego naszą sytuacją ekonomiczną, a także nie odpoczywamy efektywnie, stwarzamy sobie idealne warunki do rozwoju tzw. wypalenia zawodowego. Uważa się, że kryzys wypalenia zawodowego to wynik chronicznego emocjonalnego przeciążenia wynikającego z pracy zawodowej. Zauważono, że osoby pracujące z innymi ludźmi, często w tak zwanych zawodach pomocowych, są szczególnie narażone na wypalenie, jednak nie ma reguły – może ono dotknąć każdego.
Jak wygląda?
Amerykańska psycholog Christina Maslach zauważyła, że wypalanie się jest postępującym procesem. Oznacza to, że 3 kolejne fazy następują po sobie, sprawiając że doświadczamy coraz więcej cierpienia w naszym życiu zawodowym oraz prywatnym. Jednak uważna obserwacja siebie samych może sprawić, że nie przejdziemy do ostatniego etapu wypalenia – im wcześniej zauważymy niepokojące nas emocje, myśli i zachowania, tym szybciej będziemy mieć szansę, by sobie pomóc.
Pamiętajmy, że jeśli dostrzegliśmy chociaż niektóre z opisanych cech wypalenia zawodowego, może to oznaczać zbliżający się kryzys. Warto wzmóc czujność, obserwować siebie, zgłosić się do specjalisty.
Dbaj o siebie samego jak o klienta swego
Tym, co pomaga uniknąć wypalenia zawodowego, także w zawodach szczególnie na nie narażonych, jest efektywny odpoczynek. Zastanów się, kiedy ostatnio odpoczywałeś? Co wtedy robiłeś? Pamiętaj, że żeby pracować efektywnie i czuć z tego satysfakcję, musisz na jakiś czas wyjść głową z pracy i zająć się sobą. Efektywny relaks związany jest z troskliwym i uważnym spojrzeniem w siebie. Jedni odpoczywają w ciszy i samotności, inni wolą aktywność w gronie innych ludzi. W gruncie rzeczy – ile osób, tyle sposobów odpoczywania. Dlatego tak ważne jest, by poznać siebie i swoje potrzeby.
Co jeszcze jest bardzo ważne?
Ustalanie realistycznych celów, robienie przerw w pracy, dostrzeganie pozytywnych aspektów naszej pracy i tego, co z niej mamy, a nie tylko dajemy z siebie, to inne, równie ważne jak odpoczynek elementy dnia codziennego, które warto wprowadzić. Często dzięki niewielkim zmianom, powtarzanym codziennie, osiągamy wiele lepsze efekty. Koncepcja work-life balance powstała w odpowiedzi na coraz powszechniejsze zjawisko wypalenia zawodowego. Dzięki poznaniu jej założeń możemy dostrzec, że kiedy będziemy mieli możliwość harmonijnego połączenia pracy z innymi aspektami życia, takimi jak relaks, zdrowie, relacje z innymi, staniemy się bardziej wydajny i po prostu szczęśliwsi. Udowadnia nam też ona, że wypalenie zawodowe nie jest naturalną konsekwencją pracy i możemy mu skutecznie zapobiegać!
Twoje ciało nie jest przeciwko Tobie
Nie zawsze jednak możliwe jest, by zapobiec wypaleniu. Wypalenie zawodowe to sygnał z naszego organizmu, że mówiąc najprościej – znajdujemy się w sytuacji, która nam nie służy. Unikanie wypalenia jest dbaniem o siebie, jednak nieraz warunki w naszej pracy nie pozwalają nam tego zrobić. Czasem w takich sytuacjach jedynym wyjściem jest zmiana pracy oraz kontakt ze specjalistą.
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|