Jak pomóc osobie, u której zauważysz objawy depresji?
To pytanie pojawia się, gdy tylko mija zaskoczenie, które towarzyszy odkryciu, że bliska nam osoba choruje na depresję. Znalezienie odpowiedzi nie jest takie oczywiste. W przestrzeni Internetu znajdziemy wiele porad dla osób cierpiących z powodu tej przypadłości, a bardzo niewiele wskazówek dla ich rodzin i przyjaciół. A przecież to właśnie oni towarzyszą choremu i często, z powodu niedostatecznej wiedzy, zamiast pomagać, przysparzają mu jeszcze więcej bólu. Początkowe współczucie i zaangażowanie, nie przynoszące zazwyczaj oczekiwanej poprawy nastroju, z czasem słabnie. W ich miejsce pojawia się złość na chorego („przecież inni ludzi mają poważniejsze problemy i jakoś sobie radzą!") i chęć wstrząśnięcia nim w taki sposób, by wreszcie wziął się w garść. Niestety zarówno próby zrozumienia i pocieszenia, jak i bardziej radykalne rozwiązania w przypadku depresji nie zdadzą egzaminu. Niewiele zdziała także szukanie przyczyn depresji w otoczeniu chorego i starania o zmianę tego, co nas w nim zaniepokoi.
Dlaczego takie „leczenie" depresji nie działa?
Są różne rodzaje depresji, ale osoba, która się zmaga z tym problemem, zawsze jest pogrążona w swoim bólu. Otaczająca rzeczywistość wydaje się jej wtedy bardzo daleka. To tak jakby chory został uwięziony pod powierzchnią wody – dźwięki są zniekształcone, obraz rozmyty, a cały świat ogranicza się do własnych negatywnych myśli. Nie mogą mu więc pomóc tłumaczenia najbliższych, nawet te najbardziej logiczne i przytaczające obiektywnie prawdziwe argumenty. Nie docierają one do cierpiącego, a jego opór i brak reakcji rodzą frustrację u tych, którzy próbują pokazać mu, że „nie jest tak źle". Najlepszym sposobem leczenia depresji jest więc wizyta u specjalisty. Dla jednych będzie to psychoterapeuta, w innych przypadkach psychoterapia czasowo powinna być wspomagana farmakologicznie.
Depresja to test także dla najbliższych
Bezskuteczne próby pomagania choremu na depresję, które podejmują jej najbliżsi to ogromny stres. Dlatego i im przyda się pomoc psychologa. Tym bardziej, że leczenie depresji to długotrwały proces, wymagający wiele siły także od osób wspierających. Nie zaniedbuj siebie, swojego życia rodzinnego i towarzyskiego. Pamiętaj, by nadal robić rzeczy, które lubisz i starać się być w pełni sił. Rezygnując z siebie nie pomożesz bliskiemu, wręcz przeciwnie, dołożysz wiele stresu i frustracji do waszej relacji. Bądź uważny na bliskiego, bądź obecny w jego życiu, ale nie oczekuj, że wyzdrowieje tylko dlatego, że Tobie na tym zależy i tak bardzo się starasz.
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|