Czasem zdarza się, że znamy kogoś wiele lat i mamy wrażenie, że ta osoba nie jest w stanie niczym nas zaskoczyć. Że możemy jej bezgranicznie ufać. Tymczasem życie samo w sobie jest bardzo zmienne i potrafi nagle odwrócić się o 180 stopni. Wszystko na świecie się zmienia. Podobnie jak my, ludzie, którzy poddajemy się tym zmianom i sami również nieustannie się zmieniamy. Składamy się z milionów nieustannie zmieniających się komórek, żyjemy w obliczu wielu bodźców zewnętrznych i otaczamy się dynamicznymi relacjami z ludźmi, które wpływają na nasze zachowania i decyzje. Tymczasem ból związany z zawiedzionym zaufaniem do kogoś bliskiego bywa ogromny. Tracimy wtedy poczucie bezpieczeństwa, często też znacznie osłabia się więź z osobą, na której się zawiedliśmy. Wiele osób ucieka przed tymi silnymi, nieprzyjemnymi emocjami w pracę, obowiązki, pasje, aby nie myśleć o bolesnym doświadczeniu. Zamykają się w sobie, nie chcąc wchodzić w kolejne bliskie relacje czy związki. Wycofują się z kontaktów z ludźmi i przestają ufać. Jednak samotne życie w dłuższej perspektywie jest smutne i puste. Jak zatem uchronić się przed nieprzyjemnymi emocjami związanymi z zawiedzionym zaufaniem do kogoś bliskiego? Jak żyć, aby nie dopuścić do takiej sytuacji?
1. Nie odwracajmy się od całego świata dla jednego człowieka. Nie zrywajmy kontaktu z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi ograniczając swój świat tylko do tej jednej osoby. Utrzymujmy kontakty z ludźmi, rozproszmy swoją uwagę pomiędzy swoje pasje i spotkania towarzyskie. Pozwoli to utrzymać dobre samopoczucie psychiczne.
2. Skupiajmy uwagę w głównej mierze na sobie, swoich potrzebach, emocjach, marzeniach. Niech to będzie Wasz punkt odniesienia, do którego wracacie za każdym razem, gdy się trochę odchylicie. Aby móc to zrobić najpierw odkryjcie dobrze siebie, swoje potrzeby, uświadomcie sobie, co lubicie, a czego nie znosicie.
3. Będąc w szczęśliwym związku zostawcie pewne, wybrane obszary, tylko dla siebie. Mogą to być pasje i zainteresowania, spacer z psem czy co tylko chcecie. Ważne jednak, aby robić to samemu. Nie oduczajcie się doświadczania przyjemnych rzeczy w samotności, nie jest dobre, gdy wszystko będziecie robić razem.
4 .Dbajcie o swoje pasje, hobby i przyjemności. To naprawdę pomaga w trudnych chwilach.
5. Poszukajcie miejsca, w którym będziecie czuć się potrzebni. Może to być wolontariat, pomoc biednym i potrzebującym. Świadomość, że niesiemy komuś pomoc, często daje dużo siły i radości.
Nie zawsze jednak uda nam się uchronić przed zawiedzeniem i rozczarowaniem. Są rzeczy, na które po prostu nie mamy wpływu. Dlatego zamiast uciekać warto zaleczyć swoje rany i poskładać zranione kawałki siebie. Dzięki temu uchronimy się przed depresją i utratą wiary w sens życia. Co zrobić, gdy zraniła nas bliska osoba?
1. Spróbujcie zrozumieć motywy jej zachowania. Postarajcie się wejść w jej skórę i spojrzeć z jej perspektywy. Zrozumienie przyczyn zachowania bliskiej osoby przyśpiesza proces wybaczania i przynosi ulgę.
2. Nie szukajcie jednak tłumaczeń na siłę, gdy naprawdę ich nie ma. Czasami po prostu nie da się uzasadnić i usprawiedliwić niektórych ludzkich zachowań. Niekiedy bowiem ich jedynym powodem jest nieustanna zmienność.
3. Pozwólmy sobie na odczuwanie smutku i bólu przez kilka, maksymalnie kilkanaście dni. Płaczcie, krzyczcie, jedzcie tyle ile chcecie, róbcie to, co lubicie. Pamiętajcie, że stan głębokiej rozpaczy nie może trwać zbyt długo, bo może prowadzić do depresji. Po kilkunastu dniach spróbuj bardziej kontrolować swoje emocje.
4. Nie przestawajcie kontaktować się z innymi ludźmi, szczególne gdy czujecie się zawiedzeni, zadbajcie o utrzymanie bliskich relacji z pozostałymi ludźmi, nawet, gdy nie macie na to ochoty. Niech to będzie bufor dla Waszych emocji, wypłaczcie się komuś, porozmawiajcie o tym, co czujecie. Spróbujcie też później odsunąć myśli od tego, co się stało, skupcie uwagę na relacjach z innymi ludźmi.
5. Wykonując swoje codzienne obowiązki nie myślcie o tym, co Was boli. Skupcie uwagę na tym, co aktualnie robicie. Gdy szorujecie zlew myślcie o jego zapachu, kolorze, o rysach, które ma. Bądźcie uważni podczas tej prostej czynności. Dzięki temu odsuniecie myśli o d tego, co nieprzyjemne.
6. Pamiętajcie, że czas leczy rany. Ból i smutek trzeba przeżyć i jakoś przecierpieć. Zaakceptujcie ten fakt.
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|