Co to są wyrzuty sumienia? Jak sobie radzić z poczuciem winy?
Poczucie winy jest dobre. Wyrzuty sumienia też. I choć dają mało szczęścia, to są Ci potrzebne w życiu. Czy spadliśmy z kosmosu, że pleciemy takie bzdury? Otóż nie! Mówimy otwarcie o tym, co to są wyrzuty sumienia i jak sobie radzić z poczuciem winy. Metoda na radzenie sobie z wyrzutami sumienia - 5 kroków - to proces, który działa i pomoże Ci zajrzeć w głąb siebie.
Co to są wyrzuty sumienia? Czym jest poczucie winy?
Wyrzuty sumienia to emocja złożona. To taki miks. „Koktail".
Poczucie winy jest zawsze nieprzyjemne. Wiąże się z nimi złość. Na siebie. Na sytuację, w której jesteś. Na osobę, która brała udział w zdarzeniu.
Jest tu też miejsce dla smutku. Że stało się tak, a nie inaczej. Że nie możesz tego odwrócić.
Do drzwi Twojej głowy i serca puka strach o to, jak sobie dalej poradzisz. A jakby tych emocji było mało, nadchodzi przytłoczenie. Trwając w poczuciu winy, masz zafałszowany obraz rzeczywistości. On ciągnie Cię w dół. O różowych okularach mowy nie ma. Są raczej te zabrudzone, z mętnymi szkłami i połamaną oprawką... Znasz to i czujesz? My też byliśmy „tam" nie raz. Dlatego teraz podajemy Ci pomocną dłoń.
Dlaczego wyrzuty sumienia i szczęście stoją na przeciwnych biegunach?
Na to pytanie odpowiedział David Hawkins - dr nauk medycznych, psychiatra, nauczyciel duchowy. Zbadał, że poczucie winy ma tylko 4% możliwości odczuwania szczęścia. To poziom niskiej energii oraz małej motywacji do zmiany. Niżej jest tylko wstyd. Daje jedynie 1% szczęścia. To właśnie dlatego, gdy gnębi Cię poczucie winy, nie czujesz błogości.
Czy poczucie winy to potrzebna emocja?
Tak! Poczucie winy „robi dobrą robotę". Daje Ci informacje:
- Czy masz wgląd w to, co zrobiłeś?
- Czy masz określony system wartości, któremu podporządkowujesz swoje zachowanie?
- Czy potrafisz uzgadniać́ swoje postępowanie z Twoim systemem wartości?
Masz wyrzuty sumienia? Wszystko z Tobą dobrze!
Wyrzuty sumienia i poczucie winy mają plusy. Świadczą o dojrzałości emocjonalnej.
- Jako dorosły doświadczasz poczucia winy, gdy przekraczasz ogólnie uznawane normy prawne, etyczne i religijne oraz kiedy postępujesz wbrew słusznym według Ciebie zasadom.
- Dzieci nie odczuwają tych emocji. W trudnych momentach ogarnia je lęk, wstyd, złość.
- Wyrzuty sumienia, a raczej ich brak oraz niezdolność́ do przeżywania poczucia winy jest uznawana za ciężkie zaburzenie psychiczne. Zdrowy człowiek wie, co to wyrzuty sumienia.
Kiedy pojawiają się wyrzuty sumienia?
Jakie są przyczyny wyrzutów sumienia? Poczucie winy - powody:
- Perfekcjonizm wewnętrzny. Jesteś kowalem swojego losu. Stawiasz sobie wysokie oczekiwania, a potem masz dręczące wyrzuty sumienia? Pamiętasz wzorce doskonałe (nauczyciele, rodzice) i żyjesz tak, jak oni Cię nauczyli.
Rada: wyznaczaj cele, które możesz osiągnąć. Żyj według własnych standardów.
- Perfekcjonizm świata mediów. Wycinki sielankowego życia. Oglądasz tę idyllę i budujesz w głowie bezbłędną rzeczywistość otaczającą Twoich „idoli". Pogrążasz się w myślach: „dlaczego ona odniosła sukces, a ja haruję jak wół?!".
Rada: Nie porównuj się do innych - nie ma drugiego takiego jak Ty i drugiej takiej jak Ty. Zderzanie swojego życia z relacjami dopieszczonych kont na Instagramie - to błąd.
Jak radzić sobie z wyrzutami sumienia? 5 kroków
Metoda na radzenie sobie z wyrzutami sumienia:
- Oddech - czujesz, że zaraz wybuchniesz? Skumulowało się w Tobie milion dręczących myśli? Zatrzymaj się. Oddychaj. Jeden... Dwa... Trzy...
- Skieruj uwagę do wnętrza - zadaj sobie pytania: „co ja teraz czuję?", „co jest ważnego w tym, co się dzieje we mnie i wokół mnie?", „jaką postawę mam przyjąć?". Stań się obserwatorem swoich emocji i sposobu myślenia. Wsłuchaj się z serca, z brzucha, z karku. Niewspierające emocje żyją w całym Twoim ciele i dają mu „w kość". Przeczytaj: Jak rozpoznać swoje potrzeby?
- Akceptacja - uznaj, że „to" się dzieje. Jesteś przytłoczony poczuciem winy. Dręczą Cię wyrzuty sumienia.
- Łagodność - potwierdź, że wyrzuty sumienia są w Tobie i czujesz się źle. Okaż sobie zrozumienie. Możesz popełniać błędy. To jest droga, w której stajesz się lepszą wersją siebie.
- Zaspokojenie potrzeby - nazwij potrzebę, która chce się w Tobie w tym momencie zaspokoić. I daj jej się ziścić.
Jak sobie radzić z poczuciem winy? Gdzie szukać wsparcia?
Wyrzuty sumienia? Gdzie szukać wsparcia:
- Stań się obserwatorem siebie. To duży krok do zmiany. Złap w garść swoje poczucie winy. Nazwij powody wyrzutów sumienia. Wsłuchaj się w to, co się w Tobie dzieje. Nie siłuj się. Dopóki walczysz ze sobą, w Twoim ciele pojawia się wiele blokad na poziomie fizycznym.
- Podziel się emocjami z najbliższymi. Zamiatanie spraw pod dywan to kumulowanie emocji, które eksplodują w niekontrolowany sposób wtedy, gdy najmniej tego chcesz.
- Jeśli wyrzuty sumienia nie pozwalają spać Ci w nocy. Jeśli czujesz gotowość na rozmowę o poczuciu winy, które uwiera Cię jak drzazga. Jeśli wyrzuty sumienia bez powodu (oraz te „z powodu") trapią Cię i męczą, to sygnał, by zaadresować Twój problem odpowiedniemu specjaliście. Psychologowi.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Zadzwoń +48 603 44 88 88
Napisz wiadomość terapeuci@talkandsolve.pl
Umów się na wizytę
powrót