Święta - rodzinny czas
Gdy nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, zaczynamy częściej myśleć o rodzinie. Nic dziwnego - Wigilia jest dla wielu osób jedynym momentem, w którym mają czas, by w pełni poświęcić się swoim bliskim. Każdy z nas przecież wie, że o takie chwile coraz trudniej w dzisiejszym, szybko pędzącym świecie. Warto w tym duchu zastanowić się nad relacjami, jakie łączą nas na co dzień. Psychologia udowadnia, że od jakości rodzinnych więzów zależy bardzo wiele, gdyż wpływają one na nasze widzenia świata.
Spójrz na świat optymistycznie!
Nie jest trudno zauważyć, że osoby pozytywnie nastawione do życia są po prostu szczęśliwsze. Nauka popiera tę prostą obserwację. Według koncepcji optymistycznego nastawienia do życia, w literaturze fachowej zwanej "poczuciem koherencji", osoby, u których jest ono wyższe lepiej reagują na nieoczekiwane sytuacje. Nie traktują ich bowiem jako "zagrożenia, które paraliżuje i prowadzi do samospełniających się proroctw, ale jako (...) wyzwanie warte zainwestowania energii." (Łuszczyńska-Cieślak, 2001, s. 58 za: Antonovsky, 1984, s. 121). To sprawia, że tacy ludzie zamiast martwić się tym, czego uniknąć nie można, traktują to jak niezwykle ciekawą przygodę. Tym samym w ich życiu jest mniej stresu, a więcej pozytywnej ekscytacji.
Badacz zjawiska Aaron Antonovsky definiuje poczucie koherencji jako orientację dyspozycyjną człowieka. Składa się ona z trzech komponentów: poczucia zrozumiałości, poczucia zaradności i poczucia sensowności. Jak je osiągnąć? Dzięki dobrym relacjom rodzinnym!
Z rodziną nie tylko na zdjęciach!
Rodzina to osoby, z którymi łączą nas najsilniejsze więzy. Nic dziwnego, że ma ona kluczowy wpływ na kształtowanie się poczucia koherencji, czyli przekonania, że człowiek da radę stawić czoła różnym wymaganiom, które spotykać go będą przez całe życie.
Polskie badania nad tym tematem (Kosińska-Dec, Jelonkiewicz, 2001) wskazują, że to, czy wyrośniemy na osoby pozytywnie nastawione do życia zależy od tego, jak czujemy się w rodzinie. A na poczucie to wpływa wiele rzeczy. Dziecko powinno być dumne z ludzi, którzy je otaczają, cieszyć się z przynależności do tej najmniejszej ze społeczności i mieć poczucie, że jest ona przygotowana na radzenie sobie z różnymi życiowymi sytuacjami.
Niezwykle istotne są również dobre relacje intymne między rodzicami. Więź ich łącząca musi być oparta na partnerstwie. Obie strony powinny być w nią zaangażowane, żywić do siebie pozytywne uczucia, ufać sobie nawzajem i w pełni się akceptować. Badania dowodzą, że ciepła, intymna relacja małżonków kształtuje atmosferę w całej rodzinie. Ma więc ogromny wpływ na to, jak w życiu radzą sobie jej członkowie. Warto pamiętać zatem, że jeśli związek nie jest satysfakcjonujący, cierpi na tym cała rodzina. Każdy, kto chce by jego dziecko dobrze odnalazło się w przyszłym dorosłym życiu, powinien inwestować w pierwszej kolejności nie w dodatkowe zajęcia dla pociechy, ale w relację ze swoim małżonkiem. To, czy rodzice się przytulają i zwracają się do siebie ciepłymi słowami, jest ważniejsze niż lekcje kolejnego języka obcego.
Jak poprawić relacje w związku (a więc w całej rodzinie)?
Warto zacząć od prostych rozwiązań. Kiedy mamy problemy w związku, jesteśmy rozgniewani na naszego partnera, często mówimy i myślimy o nim źle. W psychologii nazywa się to myśleniem tunelowym, ponieważ bardzo ogranicza ono perspektywę. W takich chwilach należy zatrzymać się na moment i wymienić trzy dobre rzeczy, jakie wiemy o osobie, z którą się kłócimy. W ten sposób przypominamy sobie, że przecież wiele nas łączy.
Często jednak o problemach zaczynamy myśleć wtedy, kiedy jesteśmy w nich zanurzeni na tyle głęboko, że trudno nam samodzielnie wydostać się na powierzchnię. W takim wypadkach nadchodzi czas na terapię, zwłaszcza że to naprawdę skuteczna metoda poprawiania relacji rodzinnych. Badania przeprowadzone przez Steve'a de Shazera, twórcę Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, pokazały, że terapia prowadzona w celu poprawy relacji między partnerami w 86% przypadków zakończyła się sukcesem! Wbrew pozorom nie musi to też być proces trwający latami.
W gabinecie Talk&Solve pracują psycholodzy, specjaliści terapii krótkoterminowej. Jednym z takich psychologów jest Magdalena Iczałow, która specjalizuje się nie tylko w psychologii, ale i w seksuologii. Dzięki temu bardzo skutecznie pomaga parom uporać się z ich problemami w związku, wspierając w ten sposób całe rodziny, by ich członkowie mogli się cieszyć sobą nawzajem nie tylko w święta.
powrót
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|