W tym roku święta będą inne niż zawsze. Pandemia odciska piętno na wiele sfer naszego życia – zarówno na sferę ekonomiczną, jak i rodzinną. Rząd wprowadził ograniczenia dotyczące ilości zaproszonych gości na wigilię czy święta, może ich być nie więcej niż 5 nie wliczając domowników. Zaleca się ograniczyć przemieszczanie się i spotkania rodzinne. Wiele osób ze względu na bezpieczeństwo swoich bliskich, szczególnie seniorów, rezygnuje ze spotkań rodzinnych i decyduje się zostać samemu w domu na święta i sylwestra. Chcą w ten sposób zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa i nie narażać swoich bliskich na ryzyko choroby. Pandemia wymusza niestety ograniczanie kontaktów społecznych, nawet tych z najbliższą rodziną. Dlatego w tę Wigilię pojawi się znacznie więcej smutku i łez niż w poprzednich latach.
Samotność to nieprzyjemny stan, który doświadczają nie tylko osoby nieśmiałe, porzucone, bezdomne czy starsze. W obecnej sytuacji bardzo dużo osób, niezależnie od wieku i statusu społecznego czuje się osamotnionych. Towarzyszą im takie emocje jak smutek, poczucie odrzucenia, wstyd, poczucie winy, lęk, poczucie niedopasowania społecznego lub brak ufności do innych. Jest to szczególnie dotkliwe gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Reklamy w telewizji, wystrój świąteczny i promocje w sklepach tworzą rodzinną atmosferę ciepła, miłości, bliskości i szczęścia. W ten sposób na każdym kroku przypominają nam o nadchodzących świętach. Czujemy potrzebę spędzenia tego czasu z rodziną i przyjaciółmi, w gronie bliskich osób, których kochamy i z którymi czujemy się dobrze. Chcemy wspólnie siedzieć wokół udekorowanego stołu, jeść pyszne potrawy, wręczać sobie nawzajem prezenty i śpiewać razem kolędy. Tak jak to było do tej pory, rok czy dwa lata temu. Samotność w tym okresie jest jeszcze bardziej dotkliwa niż kiedy indziej. Wizja samotnego siedzenia w domu w ten magiczny czas napawa nas smutkiem i poczuciem pustki. Czujemy się odrzuceni, poszkodowani przez los, smutni i źli. Chętnie pojechalibyśmy do bliższej i dalszej rodziny czy przyjaciół, ale widmo pandemii i obostrzenia ze strony rządu nie napawają nas optymizmem. Jest nam przykro, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że te święta będą inne niż zawsze, bo spędzimy je samotnie, we własnym mieszkaniu. Tak, jak prawie cały ten rok, kiedy pracowaliśmy z domu i słuchając napawających strachem wiadomości w telewizji baliśmy się wynurzyć nosa aby iść po zakupy.
Jak poradzić sobie z poczuciem samotności w święta?
Mając na względzie obecną sytuację w kraju i na świecie oraz obostrzenia ze strony rządu nie mamy niestety żadnego pola do dyskusji. Musimy jakoś poradzić sobie z poczuciem samotności w tym trudnym dla nas czasie. Wiele osób aby przetrwać święta i nie zmierzać się z poczuciem pustki i smutku bierze dyżur w pracy lub przyjmuje kolejne zlecenia, aby zawalić się obowiązkami i nie myśleć o tym, co przykre. Tak naprawdę trudno tutaj o uniwersalne rady na samotne święta, takie, które byłyby dobre dla nas wszystkich. Jedno jest jednak pewne – aby święta były udane trzeba się wyluzować i odprężyć. To, jak to zrobimy, zależy tylko od nas. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak uporać się z poczuciem samotności w święta:
1. Nie udawaj, że nie ma świąt i nie rezygnuj ze świątecznej aury. Nie myśl o tegorocznych świętach jak o czymś złym, bolesnym i najgorszym. Ubierz choinkę w domu, nawet jeśli w te święta nikogo nie zaprosisz. Ugotuj pyszne potrawy, upiec ciasta, tak, jak robiłaś to w poprzednich latach. Zrób to dla siebie, nawet, jeśli wydaje Ci się, że dla Ciebie jednej nie opłaca się gotować czy dekorować mieszkania. Zadbaj o świąteczną atmosferę jeszcze wcześniej, niż w poprzednich latach. Spraw, aby w domu panowała magia świąt.
2. Przygotuj samodzielnie albo kup świąteczne potrawy. Zrób sobie prawdziwą ucztę, tak, aby niczego Ci nie brakowało. Nie może zabraknąć karpia, czerwonego barszczu i pierogów.
3. Obejrzyj filmy świąteczne, posłuchaj kolęd i piosenek. Pozwoli Ci to na oderwanie się od smutnych i przykrych myśli.
4. Pamiętaj o swoich bliskich oraz o rozmowach telefonicznych i wideorozmowach z nimi. Zadbaj o to, aby widzieć ich przez kamerkę. Dzięki technologicznemu postępowi mamy szereg możliwości komunikacji bez fizycznej obecności u rodziny. Pozwoli to nam na wspólne celebrowanie wieczerzy wigilijnej pomimo dystansu i odległości.
5. Potraktuj święta jak czas dla Ciebie, w którym możesz zrobić coś co lubisz i co sprawia Ci przyjemność. Jeśli lubisz czytać, malować czy oglądać TV, zrób to. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wyspać się i wyleżeć w łóżku, nie miej oporów.
6. Jeśli jesteś religijna/y skup się na przeżywaniu duchowego wymiaru świąt. Z pewnością pomoże Ci to przetrwać ten trudny czas i uporać się z poczuciem samotności i pustki.
7. Myśl pozytywnie, nie skupiaj się na swojej samotności, spróbuj dostrzec pozytywne aspekty tej sytuacji. Dzięki temu, że nie pojedziemy do starszej mamy czy babci, uchronimy ją przed zachorowaniem i ewentualnymi powikłaniami. Dbajmy o zdrowie swoje i swoich bliskich.
powrót
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|