Nasze drogi nie zawsze idą w tę samą stronę. Czasem Ty oraz Twój partner dochodzicie do takiego momentu w relacji, gdzie wasze ścieżki się rozchodzą. Proces rozstania jest naturalną częścią życia oraz zmiany. Rozwijamy się, dojrzewamy i często nie jesteśmy już tą samą osobą, która zdecydowała się wejść w związek z drugim człowiekiem. Życie rzadko jednak jest czarno-białe, zwłaszcza w kwestiach relacji. Często zastanawiamy się, czy rozstanie było dobrą decyzją - może jednak druga osoba zmieniłaby się, tak jak obiecała? Może nasze problemu nie były jednak tak poważne i moglibyśmy je przetrwać? Czy będę żałować, że zdecydowałem o rozstaniu? Jak postąpić, gdy pojawiają się takie wątpliwości i nad czym się skupić?
Czy rozstanie jest ostatecznością?
Czasem zerwanie związku z parterem jest dla nas najlepszą decyzją z różnych względów - finansowych, psychicznych, zdrowotnych. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy rozstanie to idealna dla nas decyzja, być może nadal darzymy partnera uczuciem i chcemy z nim być, nie wiemy jednak jak przezwyciężyć pojawiające się trudności oraz problemy, rozwiązaniem może być tymczasowa separacja lub zdecydowanie się na terapię par.
Separacja
Tymczasowa separacja czy „danie sobie przerwy" w związku może pozwolić nam przemyśleć obecną relację, uspokoić emocje i spokojnie podjąć decyzję, czy nadal chcemy być z daną osobą. Czasem taka separacja pozwala nam zauważyć, jak bardzo zależy nam na partnerze i że jednak chcemy nad naszą relacją pracować. Czasem jest jednak odwrotnie; nabranie perspektywy i spojrzenie na nasz związek z dystansem pozwala zobaczyć, że relacja nie jest dla nas dobra, partner nie wywiązuje się z obowiązków i najlepszą decyzją będzie rozstanie.
Terapia par
Jeśli nie jesteśmy przekonani co do decyzji o rozstaniu, odpowiednim rozwiązaniem może być podjęcie terapii par. Specjalista (lub specjaliści) psychoterapii, jako bezstronne wsparcie może pomóc zrozumieć, gdzie leżą problemy w relacji, jak komunikować swoje potrzeby partnerowi oraz pozwoli zobaczyć perspektywę drugiej osoby. Często takie spotkania pozwalają dostrzec, że mamy ze sobą więcej wspólnego niż myślimy, nasze cele oraz obawy nakładają się na siebie, jednak z różnych względów nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. Bywają także sytuacje, gdzie dzięki terapii i odkryciu innej perspektywy jesteśmy w stanie jasno zauważyć swoje różnice i w ostateczności podjąć decyzję o zakończeniu związku.
Różne powody rozstań
Rozstanie bywa wspólna decyzją partnerów, obie strony czują, że obecna jakość związku nie jest już taka jak kiedyś, mamy inne potrzeby, jesteśmy innymi ludźmi. Decyzja o rozstaniu może także przyjść nagle, niespodziewanie i zostawić nas z poczuciem zagubienia. Powodów do zerwania relacji może być wiele, od najmniejszych spraw które przez lata nakładały się na siebie do nagłych wydarzeń życiowych, wstrząsających dotychczasową trajektorią relacji.
Nie ma jednych, zgodnych badań podających najczęstsze powody rozstań, gdyż zależy to od wielu czynników, jednak wśród ekspertów oraz specjalistów są konkretne przyczyny zerwań, które pojawiają się najczęściej:
- zdrada jednego lub obojga partnerów
- różnice w wychowaniu, domu pochodzenia, światopoglądzie partnerów
- utrzymywanie nierealistycznych standardów wobec partnera lub częste porównywanie partnera do innych
- problemy ekonomiczne
- niesatysfakcjonujące życie seksualne
- niejasna komunikacja w związku lub jej brak
- nagłe, traumatyczne wydarzenie w życiu (śmierć kogoś bliskiego, utrata pracy)
- brak zaufania do partnera, silna zazdrość
- różne cele życiowe
- wypalenie się uczucia lub znudzenie partnerem
Wszystkie wyżej wymienione powody są tak samo ważne i dla niektórych nie będą one decydujące w relacji, dla innych zaś mogą być kluczowe w związku. Ważne, aby skupić się na tym co dla nas jest najistotniejsze w relacji i nad tym z partnerem pracować.
Rozpad związku - czyja to wina?
Jeśli zdecydujemy się na zakończenie związku, będziemy przechodzić wiele różnych etapów oraz emocji - być może pojawi się złość, smutek, żal do byłego partnera. Wiele uczuć może mieszać się ze sobą, możemy być wewnętrznie skonfliktowani i czuć chęć powrotu do osoby, bądź potrzebę nagłej konfrontacji i „wygarnięcia" wszystkiego, czym zawinili w naszej relacji.
Związki jednak nigdy nie są czarno-białe. Tak samo wiele czynników wpływa na trwałość związku jak i na jego rozpad. Zrzucanie winy na jedną stronę lub całkowite obwinianie się nie przyniesie korzyści ani nam, ani byłemu partnerowi.
Decyzja o zakończeniu związku - i co dalej?
Czasem nasze życie oraz życie byłego partnera są mocno zależne od siebie - czy to emocjonalnie, czy czysto ekonomicznie bądź prawnie. Wspólne mieszkanie, kredyt, dzieci, zwierzęta, praca. W niektórych przypadkach wystarczy powiedzieć sobie do widzenia i na tym kontakt z byłym partnerem dobiega końca. Częściej jednak niż rzadziej mamy wspólne zobowiązania, których trzeba dopilnować, ponieważ decyzja o rozstaniu nie wpływa tylko na nas, ale i na nasze otoczenie. Ważne, aby w takiej sytuacji pamiętać o sobie oraz swoim komforcie. Niezależnie od tego, kto podjął decyzję o zerwaniu, taka zmiana wpływa na wiele sfer naszego życia, przez co może się ono momentami wydawać trudne i przytłaczające. Gdy jednak przetrwamy początkowy etap organizacji po rozstaniu i będziemy mogli odetchnąć od byłego partnera, zobaczymy światełko w tunelu - wtedy możemy skupić się na sobie, zastanowić się, czego potrzebujemy na ten moment i jak chcemy to osiągnąć, kim być. Odnalezienie stabilności po dużej zmianie życiowej wymaga czasu oraz refleksji, jednak korzystając z dostępnych możliwości wsparcia, możemy wyjść z rozstania silniejsi niż kiedykolwiek wcześniej.
powrót
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|