Alkoholizm nie dotyka tylko samych alkoholików. Nawet jeśli w rodzinie jest tylko jeden alkoholik, w uzależnienie zaangażowana jest cała rodzina i wszyscy jej członkowie cierpią z tego powodu. Nałóg powoduje, że odstawiamy na bok swoją rodzinę, a najważniejszy staje się alkohol.
Dzieciom w rodzinie alkoholowej jest bardzo trudno żyć. Towarzyszy im bowiem nieustannych lęk o to, czy rodzic znowu będzie pijany i co się będzie działo w domu. Odczuwają dużo napięcia, dezorientacji, frustracji i samotności. Mają bardzo zachwiane poczucie bezpieczeństwa. Nie potrafią też mówić o swoich problemach i uczuciach, zresztą mają zakaz mówienia innym o sobie. Czują się gorsze, mają niską samoocenę i boją się odrzucenia, napiętnowania i wyśmiewania się z nich. Boją się, że inni odkryją prawdę o ich domu pochodzenia i będą wytykać ich palcami. Bardzo niszcząco na rozwój dzieci wpływają też awantury rodzinne i agresja. Dzieci wychowujące się w dysfunkcyjnych i alkoholowych rodzinach często czują się samotne, mają poczucie, że mogą polegać tylko na sobie i nikt się nimi nie interesuje, gdyż rodzice skupieni są głównie wokół problemu alkoholizmu i ukrywania tego stanu rzeczy. To powoduje, że czują się nieważne i niepotrzebne. Wzrastanie w specyficznej atmosferze skupionej na problemie alkoholowym uczy dziecko wyznawanie trzech zasad: nie ufaj nikomu, nie mów tego, co dzieje się w domu i nie odczuwaj tych bardzo przykrych emocji związanych z aktualną sytuacją. Niedotrzymane obietnice i przyrzeczenia, brak spójności i przewidywalności zachowań rodziców i brak konsekwencji wychowawczych pozbawia dziecko poczucia bezpieczeństwa, kształtuje brak pewności siebie, dezorientację i nieufność. Zmowa milczenia dotyczy zarówno unikania rozmowy o problemie w domu jak i poza nim. Rodzice dają dziecku wyraźny przekaz, że mają nikomu nie mówić o alkoholizmie ani o swoich emocjach, doświadczeniach i przeżyciach. Dlatego dzieci ukrywają swój problem przed innymi w obawie przed odrzuceniem oraz z powodu dojmującego poczucia wstydu. Zasada „nie czuj" polega na wyeliminowaniu i nieodczuwaniu przykrych emocji. Dzieci uczą się tego, że trzeba być twardym, nie poddawać się i nie zagłębiać się w swoje stany emocjonalne. Zastanawianie się nad swoimi emocjami i kierowanie się nimi jest złe. Trzeba tłumić swoje emocje, a najlepiej w ogóle ich nie odczuwać i żyć dalej. Aby przetrwać w rodzinie alkoholowej dzieci często wykształcają w sobie pewne mechanizmy, które ułatwiały im funkcjonowanie w tym trudnym dla nich okresie. Przyjmują więc postawę obronną, która charakteryzuje się koncentracją uwagi na tym, aby czegoś nie stracić, trudnością w podejmowaniu decyzji i dokonywaniu zmian, skupianiem się na tym, aby przetrwać i nieustannym byciem w emocjonalnym pogotowiu. Cechuje ich sztywny podział ról, które odgrywają, aby przetrwać ten trudny czas. Niestety wadliwe role, jakie odgrywają, często utrwalają patologiczne zachowania swoich rodziców i podtrzymują dysfunkcjonalność systemu rodzinnego.
Chociaż każda rodzina z problemem alkoholowym jest inna, można zauważyć pewne typowe fazy przystosowania się jej członków do życia. Aby przetrwać trudny okres swojego dzieciństwa dzieci z rodzin alkoholowych nauczyły się pewnych zachowań, które miały na celu uchronić je przed negatywnymi konsekwencjami alkoholizmu. Te zachowania to nic innego jak nieprawidłowe role rodzinne, które dzieci w sposób nieświadomy odgrywają, aby za wszelką cenę ratować swoją rodzinę. Wyuczone wzorce zachowań są tak utrwalone i oczywiste, że przenoszą się na inne relacje. DDA powielają je nawet wtedy, gdy są już dorośli i nie muszą już walczyć o przetrwanie. Wchodząc w dorosłe relacje partnerskie często odgrywają swoje dysfunkcjonalne role z dzieciństwa, które wtedy pomagały im przetrwać, a teraz są już zupełnie niepotrzebne i nie służą ich rozwojowi.
Skupieni wokół problemu alkoholowego rodzice nie potrafią uchronić swojego dziecka od negatywnych skutków uzależnienia. Nieadekwatne widzenie świata i określonych zachowań oraz zacieranie śladów i ukrywanie przed otoczeniem alkoholizmu tym bardziej nasila problem.
powrót
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|