Każde uzależnienie, niezależnie od jego rodzaju, zaczyna się od odczuwanej przyjemności i satysfakcji. Nie ma w tym nic złego, że lubimy powtarzać czynności, które sprawiają nam radość. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy przekroczymy tę cienką i niebezpieczną granicę i nie jesteśmy w stanie zaprzestać wykonywania określonej czynności, po której następuje przyjemność, czyli swoistego rodzaju nagroda. Powoli i stopniowo tracimy kontrolę w obliczu silnego pragnienia zażycia określonej substancji lub też powtórzenia określonego zachowania. Uzależnić można się zarówno od środków psychoaktywnych, jak i od różnorodnych czynności, które kojarzą nam się z przyjemnymi emocjami. Rozróżniamy uzależnienie psychiczne, fizyczne, społeczne i behawioralne. Najbardziej popularne są uzależnienia od alkoholu, nikotyny, pracy, narkotyków, leków, hazardu, zakupów, gier i seksu.
Od czego można się uzależnić?
Nie istnieje jedyna i wyczerpująca lista czynności, od których można się uzależnić. Uzależniamy się niemal od wszystkiego, co sprawia nam przyjemność i ulgę. W ostatnim czasie można zaobserwować rozwój nowych form uzależnień. Oprócz popularnego uzależnienia od różnych środków psychoaktywnych możemy uzależnić się także od:
Po czym poznać, że jestem uzależniony?
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że uzależniliśmy się od pewnych środków lub czynności. Wydaje nam się, że nasze zachowanie jest normalne i nie dzieje się nic złego. Znacznie łatwiej jest zauważyć fakt uzależnienia osobom bliskim z naszego otoczenia, z którymi często przebywamy. To oni zwykle pierwsi sygnalizują nam problem. Możemy wtedy zignorować ich uwagi i nie zrobić z tym nic lub też spróbować sobie pomóc. Istnieje kilka wyznaczników, po których możemy poznać u siebie oznaki uzależnienia:
Dodatkowo, gdy mamy do czynienia z fizycznym uzależnieniem, często dochodzą objawy:
Osoby, które borykają się z problemem uzależnienia, często nie zauważają u siebie żadnego problemu. Trudno im się przyznać przed samym sobą i rodziną, że są wobec tego bezsilni. Nawet jeśli zrobią ten najtrudniejszy krok, zdadzą sobie sprawę z powagi problemu i szczerze będą chciały przywrócić harmonię w swoim życiu, często nie są w stanie pomóc sobie same. Dlatego bardzo ważna jest wizyta u specjalisty i terapia. Jest ona skuteczna jedynie wtedy, gdy naprawdę chcemy się zmienić i wyleczyć z uzależnienia. Dlatego osoby, które zostały zmuszone przez rodzinę do podjęcia terapii, ale nie zauważają u siebie problemu, mają dużo mniejsze szanse na dokonanie pozytywnych zmian. Ich leczenie niejednokrotnie ma charakter pozorny. Skuteczność terapii uzależnień wzrasta, gdy rodzina wspiera osobę uzależnioną i nie udaje przed otoczeniem, że wszystko jest w porządku. Zamiatanie problemu pod dywan może tylko pogorszyć stan chorego. Dlatego bardzo ważne jest, aby członkowie rodziny również zgłosili się na terapię lub chociaż uczestniczyli w psychoedukacji, aby zwiększyć swoją samoświadomość, uwolnić się od toksycznych myśli i przekonań, pomóc osobie chorej, ale także i sobie. Dzięki temu skuteczność terapii dwukrotnie wzrasta. Jeśli czujesz, że możesz mieć problem z uzależnieniem, zapraszamy do kontaktu z nami.
powrót
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|