Nie od dziś wiadomo, że niskie poczucie własnej wartości ma bardzo duże znaczenie w związku i negatywny wpływ na rozwój relacji. Jeśli mamy odpowiednią samoocenę i dobre postrzeganie siebie, to jesteśmy w stanie w sposób pozytywny i wzbogacający funkcjonować z naszym partnerem i radzić sobie z potencjalnymi konfliktami, gniewem czy różnymi emocjami. Dlaczego niskie poczucie własnej wartości ma tak duży wpływ na naszą relację? Do czego może doprowadzić zaniżona samoocena? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.
Poczucie własnej wartości to postawa człowieka wobec samego siebie, opierająca się na trzech fundamentach, intelektualnym (czyli to, jak człowiek postrzega sam siebie, jak ocenia to, kim jest i co robi, jakie ma myśli i przekonania na swój temat), emocjonalnym (czyli jakie uczucia żywi w stosunku do siebie, czy siebie lubi, szanuje, akceptuje, czy uważa, że zasługuje na miłość) oraz behawioralnym (czyli w jaki sposób zachowuje się wobec siebie, jak siebie traktuje, na ile umie zadbać o siebie i zaspokoić swoje potrzeby). Poczucie własnej wartości to przede wszystkim odczuwanie samoakceptacji i sympatii względem siebie, bez względu na pojawiające się życiowe trudności czy popełniane błędy. Poczucie własnej wartości to także w końcu pewna regularność i konsekwencja w dbaniu o siebie oraz o takie działania, które są potwierdzeniem tego, że jesteśmy dla siebie najważniejsi i mamy prawo do szczęścia.
Bardzo często wpływ na naszą samoocenę mają wzorce, które zakorzenione są w nas od okresu dojrzewania, czy komunikaty, które przekazywali nam nasili bliscy od dzieciństwa. Zastanowienie się nad tym i pewna analiza nawyków czy nauk wyniesionych z domu rodzinnego może pomóc w uświadomieniu sobie, czy przypadkiem nie powielamy szkodliwych zachowań (jeśli takie były). Kiedy stajemy się dorośli, zaczynamy być w pełni odpowiedzialni za poczucie własnej wartości i możemy mniej lub bardziej świadomie działać na jego korzyść lub niekorzyść. Problemy z poczuciem własnej wartości mogą wynikać z niewielkiej wiedzy o sobie oraz niedostatecznego wglądu i zaangażowania w samopoznanie się.
Niskie poczucie własnej wartości w związku ma bardzo duże znaczenie i niestety negatywny wpływ na rozwój relacji. To problem, który dotyka wiele par i może doprowadzić do obustronnego niezadowolenia, braku zaufania, a nawet zdrady. W oparciu o niskie poczucie własnej wartości w związku mogą się również zawiązać relacje toksyczne. Jednym z najczęstszych problemów w związku, wynikających z niskiej samooceny, jest zazdrość. I nie chodzi tu o „zdrową" zazdrość stanowiącą potrzebę bycia ważną osobą dla partnera, ale mowa tu o uczuciu destrukcyjnym, które powoduje, że zaczynamy się porównywać do innych osób i co za tym idzie, szukamy dowodów często wyimaginowanych podejrzeń. Takie zachowanie tkwi w naszym niskim poczuciu własnej wartości. O chorobliwej zazdrości w związku mówimy wtedy, kiedy człowiek nie potrafi normalnie funkcjonować i staje się zazdrosny niemal o wszystko, nieustannie kontrolując swojego partnera. Aby móc takie zachowania wyeliminować powinniśmy w pierwszej kolejności zacząć budować w sobie przekonanie o swojej wartości i uwierzyć w to, że druga osoba jest z nami nie z przymusu i nie chce wyrządzić nam krzywdy, ani oszukać. Często wskazana jest również terapia i spotkanie z psychologiem, który pomoże nam uświadomić sobie istotę problemu.
W związku, w którym jedna z osób ma niskie poczucie własnej wartości występują częste kłótnie o błahe rzeczy. Pary, patrząc później na sytuację z dystansu, często nie wiedzą nawet, o co poszło, nie potrafią wskazać powodu kłótni, a jeśli już to z perspektywy czasu wydaje się on być irracjonalny. Warto wiedzieć, że wyrzuty sumienia to naturalny stan, którego doświadczają ludzie, ale sposób jaki do nich prowadzi (w tym przypadku niskie poczucie wartości) powinien spowodować, że wyciągamy z danej sytuacji wnioski i nie powielamy tych błędów. Najczęściej wyrzuty sumienia dają nam znać, że coś poszło nie tak. Nie chodzi jednak o to, by zadręczać się i obwiniać siebie, zamiast ruszyć do przodu, tylko wynieść z tego „coś", co nie pozwoli nam takich zachowań powielać.
Osoby o niskim poczuciu własnej wartości ciągle wmawiają sobie, że nie są dość dobre dla partnera i wciąż obawiają się o to, że on znajdzie sobie kogoś lepszego. Mają niekontrolowane napady gniewu, towarzyszą im nagłe wybuchy złości, atakują i prowokują sprzeczki, co bardzo często prowadzi do tego, że partner czuje się zmęczony, znużony i wypalony daną relacją. W trudnych i skrajnych przypadkach niska samoocena może doprowadzić również do zdrady. Niezależnie od tego, czy chodzi o zdradę fizyczną czy emocjonalną – zawsze boli i rozdziera ona serce. Wyrzuty sumienia po zdradzie są czymś naturalnym – osoba, która zdradziła może czuć się bardzo źle z tym faktem, zawiodła w końcu zaufanie kogoś, kto mu bardzo ufał i przekreślił tym samym wspólne ideały. Żeby faktycznie pozbyć się wyrzutów sumienia, tak, by już nie wróciły, trzeba przepracować ten problem, zrozumieć przyczyny powstania problemu, a co za tym idzie, wyeliminować je.
Zapewne każdy z nas niejednokrotnie słyszał hasło: „pokochaj siebie" i choć może wydawać się ono trywialne, to jest bardzo zasadne. Jeśli nauczysz się traktować siebie z szacunkiem, skupisz się na pozytywnym myśleniu, staniesz się osobą bardziej asertywną i obdarzysz siebie ogólną troską w przestrzeni fizycznej (np. sport), duchowej czy emocjonalnej, to zyskasz większą tolerancję, pewność siebie, zdrowy sposób myślenia o sobie, a następnie o innych. Miłość do siebie pozwoli Ci otworzyć się na drugiego człowieka i obdarzyć go uczuciem dojrzałym.
Zadbaj o siebie i umów się na terapię indywidualną.
powrót
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|