Jesper Juul, duński pedagog i terapeuta rodzinny powiedział: „Dzieci nie wiedzą, czego potrzebują. Wiedzą tylko, na co mają ochotę." Czy jednak my, dorośli, zawsze wiemy, czego potrzebujemy?
Dbanie o nasze potrzeby jest zadaniem niezwykle ważnym. To dzięki temu, że większość naszych potrzeb jest zaspokojona, możemy cieszyć się zdrowiem psychicznym i fizycznym. Okazuje się jednak, że pierwszy krok do zaspokojenia naszych potrzeb, to znaczy - zidentyfikowanie ich - jest często dużym wyzwaniem.
Jak dowiedzieć się czego pragnę?
Do tego świetnie sprawdza się jedna z technik terapeutycznych, którą możemy tez zastosować w domu. Nazywa się „pytaniem o cud". Prześledźmy, co możemy zrobić, by odkryć nasze potrzeby. Potrzebna będzie odrobina wyobraźni
Zdarzył się cud...
Zaplanuj chwilę relaksu, postaraj oderwać myśli od bieżących spraw i przymknij oczy. Przypuśćmy, że kończy się dzień, a Ty właśnie kładziesz się spać. A kiedy smacznie śpisz, przydarza się cud... nie wiesz o tym, bo śpisz. Polega on na tym, że wszystkie Twoje sprawy przyjmują pozytywny obrót, a Twoje troski znikają. Budzisz się. Po czym najpierw poznasz, że zdarzył się cud? Cow Tobie i co wokół Ciebie podpowie Ci, że miał on miejsce? Spisz to wszystko. Notatki przydadzą się, by znaleźć potrzeby.
Wyobraź sobie
Jeśli na przykład poznasz po tym, że wokół Ciebie są życzliwi ludzie, albo budzisz się obok jednej konkretnej osoby, to być może potrzebujesz towarzystwa lub poważniejszego związku – umów się ze znajomymi na kawę, wyjdź z kimś na spacer, zaproponuj randkę... Jeśli poznasz po energii, którą masz po przebudzeniu, być może potrzebujesz odpoczynku. Pomyśl, jak możesz odpocząć i kiedy to zrobisz.
I nie bój się
Lęk często zamazuje prawdziwy obraz potrzeb. Boimy się odrzucenia, oceny innych, a skrycie bardzo pragniemy kontaktu i bliskości z innymi. Czasem zdarza się tak, że różne spory, urazy w relacjach i inne sytuacje pozostawiające nieprzyjemne emocje przeszkadzają nam w dotarciu do naszych prawdziwych pragnień. Uraza, duma, biorą górę (zapraszamy też do przeczytania naszego artykułu o emocjach rzekomych. Bo tak naprawdę wszystkie nasze emocje świadczą o naszych potrzebach. Potrzeby są uniwersalne dla wszystkich ludzi, różnimy się jednak w tym, w jaki sposób lubimy je zaspakajać, i które z nich wymagają od nas więcej troski niż inne.
Być może Ty też odhaczysz coś z naszej listy sposobów na zaspokojenie potrzeb?
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|