W niektórych sytuacjach rozwód rodziców jest korzystniejszy niż trwanie w toksycznej relacji. I dla pełnoletnich, i dla latorośli. Jak pomóc dziecku zaakceptować rozwód rodziców? Czym jest żałoba dziecka po rozwodzie? Jeśli ojciec i matka wciągają potomka w swoje problemy, doświadcza on bardzo trudnej sytuacji wewnętrznej. Jak dzieci reagują na rozstanie rodziców? Rozwód rodziców okiem dziecka 6-9 lat i 10-12 lat, scharakteryzowane poniżej, wskażą Ci niuanse w podejściu do zagadnienia.
Cierpienie dziecka a rozwód rodziców
Czasem terapia par i małżeństw okazuje się niewystarczająca. Wtedy rozwód to najkorzystniejsze rozwiązanie. Zestresowane dziecko, żyjące w ciągłym napięciu wywoływanym przez kłótnie rodziców, żyje z zaburzonym poczuciem bezpieczeństwa. Jako człowiek ma prawo wyrażać swój żal. Buntować się. Płakać. Czuć osamotnione. Stać lękliwe, nieufne, agresywne wobec domowników oraz rówieśników. Tego procesu nie da się uniknąć.
To etapy, przez które przejdzie każdy maluch z rozbitej rodziny. To proces oswajania się z rozstaniem rodziców. Żałoba dziecka po rozwodzie:
Dla malucha jest to zburzenie relacji na płaszczyźnie „dziecko-rodzic-świat otaczający". W okresie wczesnoszkolnym znaczącą rolę odgrywają rówieśnicy. Dziecko może ukrywać przed nimi fakt rozbicia rodziny. Jeśli będzie oceniało siebie negatywnie, wycofa się ze świata zewnętrznego. Ogarnie je poczucie odrzucenia i samotności. Straci poczucie własnej wartości.
Jak rozwód rodziców wpływa na dzieci w wieku 6-9 lat? Maluch martwi się, że spóźniająca się mama nie odbierze go po lekcjach... Że nieobecnemu tacie dzieje się krzywda. Pojawia się tęsknota za rodzicem, który się wyprowadził. Dziecko często obwinia jednego rodzica za rozpad rodziny, stając po stronie drugiego. Może czuć się zobowiązane być lojalnym wobec dorosłego, z którym mieszka. By i jego nie stracić.
Oczami wyobraźni tworzy wyimaginowaną rzeczywistość. Ponad wszystko pragnie scalenia rodziny. Miłości. Ładu. Zrozumienia.
Pomocne działania:
Jak rozwód rodziców wpływa na dzieci? W wieku 10-12 lat dziecko widzi świat realnie. Dość dobrze zna siebie. Jest świadome, jak wygląda życie w rozbitej rodzinie.
Dlatego w trakcie rozwodu trudne emocje uwidaczniają się jako gniew, złość i manipulacja rodzicami. Negatywne uczucia stają w szranki z pozytywnymi, rodząc wewnętrzny konflikt. Młody nastolatek szuka ukojenia w świecie marzeń, łącząc je ze wsparciem od rówieśników i osób, które uznaje za wartościowe (nauczyciel szachów, trener koszykówki, muzyczny idol).
Jak wspierać dziecko 10-12 lat po rozwodzie rodziców?
Pojawiają się lęk, wstyd, agresja. Zaniżone poczucie własnej wartości. Niepewność jutra. Objawy psychosomatyczne (bóle brzucha, zawroty głowy, wymioty). Płaczliwość. Wrażliwość. Smutek. Bądź uczestnikiem tych przeżyć. Podążaj za potrzebami emocjonalnymi Twojego dziecka.
Aby dziecko przebrnęło przez etapy żałoby po rozwodzie i pogodziło się ze stanem faktycznym, niezbędna jest mu pomoc dorosłych.
Skontaktuj się z nami
+48 603 44 88 88
terapeuci@talkandsolve.pl
powrót
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|