Rozpoczynający się rok szkolny jest okazją do przywołania bardzo ciekawego eksperymentu psychologicznego – Pigmalion w klasie. Być może poniższy tekst pomoże inaczej spojrzeć na problemy dziecka w szkole.
W roku 1965 w jednej ze szkół podstawowych w San Francisco, Robert Rosenthal, profesor psychologii społecznej na Uniwersytecie Harvarda, przeprowadził pewien eksperyment na dzieciach i ich nauczycielach.
Eksperyment
Badacz powiedział nauczycielom, że zmierzył inteligencję dzieci testem opracowanym przez studentów z Uniwersytetu Harvarda. Podzielił klasę na na dwie grupy, w jednej grupie znalazły się dzieci, które osiągnęły wysokie wyniki w teście, a w drugiej dzieci z przeciętnymi wynikami.
Prawda była jednak inna. Dzieci zostały przydzielone do grup zupełnie losowo.
Nauczyciele pracowali z klasą przez cały rok. Od dzieci „bardziej inteligentnych" wymagali więcej, mieli większe oczekiwania co do ich wyników szkolnych. Poświęcali im więcej uwagi, bo wierzyli, że są to dzieci, które osiągną lepsze wyniki. Dzieci z drugiej grupy nie były traktowane z taką wyrozumiałością.
Co się stało po roku?
Okazało się, że dzieci, od których oczekiwano lepszych wyników w nauce – osiągnęły lepsze wyniki. Co więcej, w teście inteligencji, dzieci wypadły lepiej nawet o 20 punktów! Efekt Pigmaliona, czyli spełnianie pozytywnego oczekiwania wobec kogoś, najsilniej zadziałał na pierwszo i drugoklasistów, a więc na naprawdę małe dzieci, które zaczynały swoją przygodę z edukacją z czystą kartą.
Badania unaoczniają jak ważne jest pozytywne oczekiwanie i wiara we własne dziecko. Dzieci otrzymujące życzliwą uwagę od swoich rodziców i opiekunów nie tylko osiągają lepsze wyniki w szkole – one budują swoje niezachwiane poczucie własnej wartości i pewność siebie – najbardziej pożądane cechy w życiu dorosłym...
Dlatego warto inwestować we własne dzieci, poświęcać im uwagę i reagować na ich rozwijające się zdolności. Warto również zainwestować w swój rozwój jako rodzica. Zapraszamy na warsztaty z umiejętności rodzicielskich, na których przedstawiamy bardzo prostą i ciekawą metodę Kids' Skills - dla rodziców. Rodzice bardzo lubią korzystać z tego skandynawskiego narzędzia, bo bardzo szybko mogą zaobsewować pozytywne efekty u swoich dzieci.
powrót
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|