Uzależnienie często kojarzy się nam z alkoholizmem, paleniem papierosów czy z narkomanią. Tymczasem substancji, elementów, bodźców czy zachowań, które uzależniają psychicznie lub fizycznie, jest znacznie więcej. Można uzależnić się bowiem od Internetu, komputera, gier komputerowych, telewizji, hazardu, leków, seksu, zakupów i wielu innych czynników.
Czy w wakacje zwiększa się ryzyko uzależnienia?
Wakacje sprzyjają uzależnieniom, szczególnie w grupie młodzieży i młodych dorosłych. Mamy bowiem więcej czasu, wolne od szkoły, studiów, urlop, wyjeżdżamy na wakacje, spotykamy się ze znajomymi, chodzimy na imprezy i dajemy sobie więcej luzu. Rozluźnia się dystans społeczny, nierzadko alkohol na spotkaniach towarzyskich leje się strumieniami i znacznie łatwiej sięgnąć po papierosa czy narkotyki. Okres wakacyjny sprzyja większej dostępności środków psychoaktywnych. To też czas w którym chcemy odpocząć, wyluzować i zapomnieć o swoich codziennych obowiązkach. Wyjeżdżamy ze znajomymi pod namioty, na biwaki czy wycieczki, imprezujemy, bawimy się. W tym okresie bardzo łatwo można się uzależnić. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę, że wakacyjne picie, palenie papierosów czy całodniowe granie na komputerze może nie skończyć się wraz z wakacjami.
Uzależnienia - jak mądrze zaplanować wakacje?
Planując swój urlop czy weekendowy wyjazd warto robić to w pełni świadomie. Dobrze jest zdać sobie sprawę, że wypoczynek bez alkoholu nie jest równoznaczny z nudą i można dobrze się bawić bez zażywania środków psychoaktywnych. Niezbędne może okazać się założenie, że tegoroczne wakacje będą bez alkoholu i innych używek i konsekwentnie do tego dążyć. Warto też znaleźć różne ciekawe aktywności, które będą sprawiały nam radość w wakacje, aby mieć wiele alternatyw. Może to być sport, pływanie, bieganie, jazda na rowerze, gry planszowe ze znajomymi bez alkoholu lub inne rzeczy, które lubimy robić. Dzięki temu nie ulegniemy pokusie zatopienia się w grach internetowych, hazardzie lub w innych niebezpiecznych aktywnościach i ustrzeżemy się przed uzależnieniem.
powrót
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|