Agresja jest dość często spotykanym zjawiskiem wśród dzieci i młodzieży. W ostatnich czasach możemy zauważyć lawinowy wzrost zachowań agresywnych, co budzi pewien niepokój wśród pedagogów, nauczycieli i psychologów. Coraz częściej jesteśmy bowiem informowani przez różne media o bezwzględnych formach przemocy stosowanej przez dzisiejszą młodzież. Z agresją spotykamy się w domu, w szkole, na podwórku czy na placu zabaw. Przez agresję rozumie się różnorodne zachowania intencjonalne, których celem jest zadanie komuś bólu (zarówno fizycznego jak i psychicznego) lub wyrządzenie krzywdy, szkody, straty drugiej osobie. Pomimo, że wiemy bardzo dużo na temat uwarunkowań agresji, częściej przeciwdziałamy jej skutkom niż przyczynom, co powoduje pewną bezsilność wobec tego zjawiska. Zatem aby zapobiec nieakceptowanej społecznie przemocy, należy dokładnie zgłębić jej źródła i zastanowić się, co sprawia, że w dziecku narasta tak silna i wielka złość oraz gniew, że jest w stanie wyrządzić komuś krzywdę.
Formy agresji wśród dzieci i młodzieży
Wyróżniamy dwie formy przemocy rówieśniczej:
1) agresja fizyczna – rozładowywanie swojej złości, frustracji i napięcia poprzez bicie drugiej osoby, kopanie, popychanie, policzkowanie, potrząsanie, szarpanie, potrącanie, przewracanie oraz niszczenie cudzych rzeczy poprzez np. rzucanie, darcie, brudzenie, uderzanie, plucie czy wywarzanie np. drzwi;
2) agresja psychiczna (słowna lub werbalna) – jest trudniejsza do zauważenia, ponieważ ofiara nie posiada widocznych gołym okiem obrażeń, siniaków i ran. Przemoc psychiczna może przybierać różnorodne formy, takie jak:
Jak rozpoznać agresorów i ich ofiary?
Sprawców przemocy charakteryzuje agresja, siła i dominacja. Ogólnie można więc powiedzieć, że agresorzy cechują się:
Omawiając cechy sprawców przemocy nie sposób pominąć faktu, że agresorzy często otaczają się tymi samymi kolegami, mają swoją 3- 4 osobową (lub większą) grupkę, w której znajdują wsparcie i akceptację i zwykle działają razem. Co więcej, rzadko kiedy angażują się w pomoc innym, ponieważ mają niski poziom empatii i nie potrafią wczuć się w sytuacje drugiej osoby.
Z kolei ofiary cechują się słabością fizyczną i psychiczną, są zastraszane i przejawiają reakcje pasywne, bierne. Poniżej zamieszczamy cechy, które są wspólne u dzieci narażonych na doświadczanie przemocy ze strony innych:
Po czym rozpoznać, że dziecko jest ofiarą przemocy?
Ofiary szkolnej agresji zwykle są przezywane i wyśmiewane, również podczas lekcji, zalęknione, nieśmiałe, zaczepiane i popychane na przerwach oraz wciągane w różne kłótnie i bójki. Nierzadko agresorzy kłamią przed nauczycielami zwalając na nich winę, rozrzucają zawartość ich plecaków na korytarzu, wkładają plecak do kosza oraz niszczą i brudzą ich rzeczy. Co więcej, dzieci narażone na doświadczanie przemocy zwykle mają problemy z głośnym wypowiadaniem się na forum klasy, jako ostatnie są wybierane do zespołu podczas gier zespołowych na przykład na lekcjach wychowania fizycznego, są odsuwane od grupy rówieśniczej, nieakceptowane i nielubiane, zwykle przerwy spędzają samotnie, są smutne, nieszczęśliwe i często płaczą. Nierzadko wracają do domu w podartych i brudnych ubraniach, z siniakami i zadrapaniami. Zwykle są samotne, nie bawią się z rówieśnikami, rzadko odwiedzają ich koledzy, rzadko więc bawią się z rówieśnikami na podwórku. Boją się chodzić do szkoły, szukają wymówek, aby zostać w domu, są zamknięte w sobie, zniechęcone, apatyczne, kapryśne i drażliwe. Mają problemy ze snem, często chodzą niewyspane. Nierzadko potrzebują więcej pieniędzy niż zwykle, ponieważ szantażowane dają je swoim prześladowcom.
Jak pomóc dziecku, które jest ofiarą przemocy rówieśniczej?
Dzieci narażone na nękanie i prześladowanie zwykle same sobie z tym nie poradzą. Potrzebują bowiem naszej pomocy i wsparcia. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie reagować gwałtownie i wybuchowo. Bądźmy spokojni, rozważni i opanowani. Pamiętajmy, że prześladowane dzieci często czują się wyobcowane i gorsze, są zalęknione i unikają kontaktów z rówieśnikami. Jak pomóc takiemu dziecku?
W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z agresją. Zarówno ofiary przemocy jak i prześladowcy potrzebują pomocy. Dlatego nie można bagatelizować nawet najmniejszych form przemocy. Gdy takowe zauważysz, warto iść do szkolnego psychologa aby porozmawiać o swoich spostrzeżeniach.
powrót
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|