Praca zawodowa nie dla wszystkich jest tak samo łatwa. Niektórzy, mimo że wykonują zawód o którym marzyli od dziecka, mają problemy w pracy spowodowane trudnościami z koncentracją, zapominaniem o ważnych sprawach, problemami w organizacji swojego czasu. Skoro uwielbiam to, co robię, to dlaczego nie mogę się na tym skupić? Takie trudności występujące pojedynczo nie świadczą o obecności jakiegokolwiek zaburzenia lub stałego problemu, jeśli jednak wyżej wymienione przeszkody nagminnie u nas występują, utrudniają nam pracę lub życie prywatne, może być to sygnał, że mamy ADHD.
ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej to zespół zaburzeń oraz trudności w obszarze procesów i funkcji poznawczych. Istnieją różne podtypy ADHD, jednak jego cechy charakterystyczne to głównie problemy z pamięcią roboczą, kontrolą uwagi, nadmierną ruchliwością, koncentracją, regulacją emocji lub impulsywnością, ADHD ma swoje źródło w zmianach na tle neuronalnym w mózgu, jest spowodowane zmianami i na tle biologicznym. Ale co to znaczy dla nas, naszego funkcjonowania?
Ciekawostka: przez bardzo długi czas, bo aż do lat 90. ubiegłego wieku uważano, że ADHD występuje głównie u dzieci w wieku szkolnym. Zdarzały się przypadki diagnozy ADHD u młodzieży, jednak były one w zdecydowanej mniejszości. Według ówczesnej medycyny osoby dorosłe nie chorowały na ADHD, ponieważ jak twierdzono, była to choroba dziecięca, z której można było wyrosnąć wkraczając w dorosłość. Aktualne badania jednak jasno obalają ten mit.
Obecne badania jasno wskazują, iż mimo że ADHD diagnozowane jest częściej u dzieci i adolescentów niż osób dorosłych, nie oznacza to, że wcale nie występuje w tej grupie wiekowej. Według badań z 2020 roku około 2,8% osób po 18 r.ż. cierpi na ADHD (czyli AŻ około 140 milionów osób globalnie w 2020 roku!).
Diagnoza ADHD u osób dorosłych staje się coraz popularniejsza - wynika to z coraz większej świadomości społeczeństwa dotyczącej zdrowia psychicznego. Osoby nigdy nie zdiagnozowane w dzieciństwie, jako osoby dorosłe coraz częściej szukają diagnozy i dopiero w wieku 20, 30, 40-kilku lat dowiadują się, że np. trudności szkolne, które miały w dzieciństwie, były spowodowane właśnie ADHD.
Ważne! Jeśli Twoje dziecko zostało zdiagnozowane z ADHD, warto przeprowadzić badania także na sobie. W około 20% przypadków, rodzice dzieci z ADHD także na nie chorują. Jest to spowodowane tendencją do dziedziczności zaburzenia oraz jego podłożem biologicznym.
Odpowiedź brzmi - jak najbardziej tak!
Niektórzy przez wiele lat nie zdają sobie nawet sprawy, że mogą mieć ADHD. Przykładem może być osoba, które całe swoje życia uprawiała sport, była aktywna. Taki wysiłek przy osobie z ADHD można określić jako samoregulację, czyli samodzielne doprowadzenie swojego organizmu do stanu normalnego funkcjonowanie.
Dopiero w momencie uniemożliwienia takich aktywności (np. uraz fizyczny lub pandemia i przymus znajdowania się w domu) pojawiają się trudności z koncentracją, uwagą, nadruchliwością.
Nie oznacza to, że wcześniej nie mieliśmy ADHD - stosowanie samoregulacji (nawet nieświadomej) pozwoliło nam funkcjonować w optymalny sposób, przez co symptomy wcześniej nie ujrzały światła dziennego.
Problemy w pracy, które napotyka na swojej drodze osoba z ADHD zależą od wykonywanego zawodu oraz typu zaburzenia. Jeśli spędzamy większość czasu za biurkiem, nasze problemy mogą być podobne do tych, jakie mają dzieci z ADHD w okresie szkolnym.
Trudności w utrzymaniu uwagi przy wykonywaniu zadań (odpisywanie na maile, pisanie raportów itp.), siedzeniu w jednym miejscu bez ruchu (w trakcie spotkań, zebrań lub zwykłej pracy przy biurku), nadmiernej gadatliwości w sytuacjach socjalnych lub impulsywności (np. podejmowanie się zadań w pracy bez zastanowienia, czy będziemy w stanie je wykonać). Jeśli nasza praca skupia się bardziej wokół czynności fizycznych lub kreatywnych, możemy poprzez to realizować się oraz samoregulować, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W wyniku tego objawy naszego ADHD mogą nie być aż tak widoczne, jak byłby w innej pracy.
Aspektem ADHD który może pomóc nam utrzymać uwagę, skupienie oraz ciekawość w pracy zawodowej to tzw. hiperfokus. Są to momenty, gdy coś nas ciekawi lub fascynuje do tego stopnia, że zupełnie odcinamy się od świata i zatracamy w danym temacie. Jeśli nasza praca dotyczy obszaru naszych zainteresowań, może to pomóc rozwiązać powyższe problemy związane z uwagą oraz koncentracją.
Niestety, zależnie od posiadanego typu ADHD, nasze trudności mogą nie zniknąć całkowicie, jednak robienie tego, co nas ciekawi znacznie zwiększa szanse sukcesu. Przy odpowiedniej dyscyplinie i zewnętrznym wsparciu zawsze istnieje szansa rozwoju w kierunku naszych zainteresowań i zaadaptowania naszej kariery do ADHD.
Jeśli podejrzewasz u siebie możliwość posiadania ADHD, nie zwlekaj. Zapisz się na diagnozę ADHD dla dorosłych i wizytę u psychologa lub psychiatry, które umożliwią wdrożenie takich elementów, które ułatwią Ci funkcjonowanie. Farmakoterapia jest niezwykle skuteczna przy zespole zaburzeń ADHD, ponieważ pozwala na normalne funkcjonowanie mózgu oraz ścieżek neuronalnych. Jest to najbardziej wskazany kierunek leczenia. Psychoterapia wraz z farmakoterapią oraz wdrożeniem nowych zasad i rutyn do codziennego życia mogą pozwolić na zdrowe i produktywne funkcjonowanie osoby z ADHD oraz czerpania garściami z życia.
Pobierz broszurę i sprawdź czy ten problem dotyczy Ciebie
powrót
Terapeuci Talk&Solve Warszawa - Śródmieście: Al. Armii Ludowej 7 m. 6 |
|
Centrum Terapii Rodzin i Dzieci Ul. Krasickiego 62
Przejdź do zakładki Kontakt i zobacz jak łatwo do nas trafić |
|
Telefon:
Therapy in English:
|
e-mail:
|